Facebook


Oskarowe kino

2016-05-27 1:49:41

Przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Oskara w 2016 roku oraz spotkanie z publicystką Kają Klimek znalazły się w programie majowej odsłony cyklu „Kino Otwarte”.

W miniony wtorek Powiatowa Instytucja Kultury tradycyjnie zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym filmem i wyjątkowym gościem. Tym razem miłośnicy kina w miejsce jednego filmu mieli okazję obejrzeć pięć produkcji z całego świata poruszających różnorodną tematykę – od komedii aż po dramat wojenny, które w tym roku były nominowane do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii film krótkometrażowy.

Przegląd otworzył film „Ave Maria” koprodukcji palestyńsko-francusko-niemieckiej w reżyserii Basila Khalila. To brawurowa komedia, której akcja rozgrywa się na Zachodnim Brzegu Jordanu traktująca o żydowskiej rodzinie rozbijającej samochód o mury chrześcijańskiego zakonu. Żeby było zabawniej jego mieszkanki złożyły śluby milczenia. W rzeczywistości to opowiedziana z przymrużeniem oka historia o roli religii w życiu człowieka i absurdach mogących wyniknąć z prób sumiennego przestrzegania zasad wiary w wyjątkowych i zaskakujących okolicznościach.

„Wszystko będzie dobrze” to niemiecko-austriacka propozycja reżysera Patricka Vollratha, której bohaterami są para po rozwodzie i ich córka. Zdesperowany ojciec, po kolejnym spotkaniu, nie zamierza odwozić dziewczynki do domu podejmując próbę wywiezienia jej z kraju. Film jest wstrząsającym, naładowanym emocjami obrazem pokazującym dramat rodziny, w której dorośli nie potrafią porozumieć się i odnaleźć na nowo w otaczającej rzeczywistości skazując siebie i dziecko na cierpienie i emocjonalne rozdarcie.

Po projekcji Magdalena Felis (z lewej) dyskutowała z Kają Klimek o zaletach kina krótkometrażowego. Fot. Powiat Legionowski

Po projekcji Magdalena Felis (z lewej) dyskutowała z Kają Klimek o zaletach kina krótkometrażowego. Fot. Powiat Legionowski

Pierwszą w historii nominację do Oskara Kosowo otrzymało za oparty na prawdziwych wydarzeniach „Szok” w reżyserii Jamiego Donoughue. Film w przejmujący sposób opowiada historię przyjaźni dwóch chłopców w ogarniętym wojną Kosowie. Konflikt zbrojny to dla ludności cywilnej niewyobrażalny dramat. To także próba wartości, zasad i uczuć, która w tym przypadku wzrusza podwójnie, gdyż dotyczy dzieci znajdujących się w samym środku okrucieństwa wojny.

„Day One” (reż. Henry Hughes) to amerykańskie kino w prawdziwie amerykańskim stylu. Młoda kobieta postanawia dokonać zmiany w życiu, wstępuje do armii i wyjeżdża do Afganistanu w roli tłumaczki. Pierwszy dzień pobytu okazuje się dla niej prawdziwą szkołą życia i sprawdzianem wytrzymałości. Bohaterka musi zmierzyć się z zadaniem wykraczającym poza jej kompetencje i obowiązki odbierając skomplikowany poród jednej z afgańskich kobiet.

Brytyjski „Jąkała” w reżyserii Benjamina Cleary to uroczy komedio-dramat, którego bohaterem jest młody mężczyzna cierpiący z powodu jąkania się. Od wielu miesięcy koresponduje z kobietą, ale wycofuje się ze znajomości, kiedy pojawia się okazja do spotkania na żywo. To opowieść o samotności i braku akceptacji z którymi w dzisiejszym świecie zmaga się większość ludzi.

Wszystkie zaprezentowane filmy, choć tak różne, mają kilka wspólnych cech, które nie umkną uwadze wnikliwego widza. Każda z tych historii traktuje o problemach i bolączkach dzisiejszych społeczeństw oraz opowiada o ważnych, aktualnych wydarzeniach. Wszystkie zaprezentowane produkcje podnoszą tematykę zasad, wartości, definicji człowieczeństwa, zagubienia i samotności. Przede wszystkim jednak opowiadają o różnego rodzaju podziałach i barierach tworzonych przez ludzi, którym inni ludzie próbują się przeciwstawiać i je pokonywać.

W trakcie wystąpienia, które miało miejsce po projekcji, Kaja Klimek w dyskusji z dziennikarką Magdaleną Felis rozprawiały nad rolą formatów krótkometrażowych w przemyśle filmowym, ich mocnych i słabych stronach oraz perspektywach na przyszłość.

Zdaniem Kai Klimek ludzie nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w kontakcie z kinem krótkometrażowym. Wynika to poniekąd z faktu, iż filmy tego typu nie znajdują się w repertuarze wszechobecnych multipleksów. Platformą odbioru dla tego typu produkcji jest głównie Internet. Z jednej strony ogranicza to ich dostępność, ale z drugiej świetnie prognozuje w dobie powszechności smartfonów i ipodów.
Cechami charakterystycznymi krótkich metraży są czas trwania do 60 minut, jednowątkowa, prosta konstrukcja o zazwyczaj przewrotnym zakończeniu oraz minimum aktorów i scenografii. Krótki metraż jest zazwyczaj swego rodzaju próbą i najczęściej debiutem dla twórcy. Jeśli uda mu się z sukcesem zbudować i opowiedzieć historię w pół godziny, to jest szansa, że poradzi sobie z bardziej rozbudowaną produkcją długometrażową.

Kaja Klimek (ur.1984 r.) jest publicystką, krytykiem filmowym i tłumaczką. Ukończyła dziennikarstwo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Była współprowadzącą Weekendowego Magazynu Filmowego w TVP. Obecnie prowadzi na YouTube Hashtag Warsztat – vloga poświęconego popkulturze i filmom.

„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.

źródło: Powiat Legionowski

Fot. youtube.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *