LEGIONOWSKI. 52 zakażenia i 34 ozdrowieńców – raport epidemiologiczny z powiatu

2020-05-04 2:21:49

Według komunikatu Sanepidu z 4 maja br., 52 mieszkańców powiatu legionowskiego jest zakażonych koronawirusem, a 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 7 osób. Ponadto 134 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 222 osoby poddane kwarantannie domowej. Odnotowano również 34 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie przybyło 19 przypadków objęcia kwarantanną domową. Przybył 1 przypadek ozdrowieńca, jest to mężczyzna w wieku 65 lat z Nieporętu, który przebywa teraz w izolacji domowej. Nie przybył żaden przypadek zakażenia ani zgonu.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (4 maja) 134  mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 222 poddanych jest kwarantannie domowej. 52 osób jest zakażonych, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkańców powiatu. 7 osób nie żyje oraz odnotowano 34 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (3 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 147 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 230 osób.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 3 maja)

 • Legionowo: 25 zakażeń, 3 zgony, 17 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 3 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 14 zakażeń, 3 zgony, 8 ozdrowieńców.

Aktualizacja MZ 4 maja 13:30

 • 383 804 zbadanych próbek
 • 350 048 przebadanych osób
 • 13 693 przebadanych zakażonych pacjentów
 • ponad 7,8 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 4 095
 • 96 699 osób objętych kwarantanną
 • 17 785 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 653 osób hospitalizowanych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *