Facebook


LEGIONOWSKI. “W murach aresztu” – inscenizacja Drogi Krzyżowej odprawianej przez więźniów Pawiaka

2018-03-19 1:52:16

Dzisiaj (19.03) o godzinie 17:00 w Mauzoleum Walki i Męczęństwa (al. Jana Chrystiana Szucha 25, 00-580 Warszawa) odbędzie się inscenizacja na podstawie Drogi Krzyżowej ułożonej i odprawianej w latach 1943–1944 przez więźniów Pawiaka – „W murach aresztu”

Pawiacką Drogę Krzyżową napisała jedna z więźniarek, Elżbieta Krajewska, ps. „Elitka”, „Litka”, „Granowska”. Pochodziła spod Jarocina, skąd wraz z rodziną została wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. Przed wojną ukończyła Gimnazjum Zgromadzenia Sacré-Coeur w Polskiej Wsi koło Pobiedzisk.
Podczas okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach w Liceum Zofii Kurmanowej, gdzie w 1942 r. zdała maturę. Po maturze wstąpiła do 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej „Żbik” AK. Wykonywała zadania w ramach akcji „N”. Została aresztowana 6 czerwca 1943 r. podczas podrzucania ulotek na teren wojskowy przy ul. Wiśniowej. W czasie rewizji w jej domu znaleziono liczne koperty zaadresowane przez siostrę, Halinę „Sowę”, do Niemców. Pod nieobecność siostry całą winę wzięła na siebie.
Po dwóch dniach przesłuchań, połączonych z torturowaniem w al. Szucha, została przewieziona na Pawiak. Pomimo kolejnych przesłuchań niczego nie ujawniła. Zamknięta w izolatce spisała – na bibułce – Drogę Krzyżową, którą udało się jej przekazać na wolność. Tekst został opublikowany w prasie konspiracyjnej.
Elżbieta Krajewska w dniu 5 października 1943 r. została wywieziona do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie 14 stycznia 1944 r. zmarła na tyfus.

 

Źródło: Muzeum Niepodległości

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *