Facebook


LEGIONOWSKI. “EDWARD” Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych

2018-09-20 12:35:00

W środę (19.09) policjanci włączą się w trzecią edycję projektu pod nazwą „EDWARD”, czyli Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych. Działania są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego „TISPOL”. Projekt został zorganizowany w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności

Policjanci z ruchu drogowego, w całym garnizonie stołecznym, przeprowadzą dzisiaj działania związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tego dnia we wszystkich europejskich krajach zostanie przeprowadzona trzecia edycja akcji pod nazwą „EDWARD”, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych. Podczas 24-godzinnej służby funkcjonariusze ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz inne służby działające w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego będą dbały o to, aby śmiertelnych zdarzeń na drogach było jak najmniej.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej http://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

„Moja deklaracja… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…

Obiecuję, że:.

·         Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.

·         Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).

·         Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.

·         Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.

·         Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.

·         Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.

·         Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.

·         Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.

·         Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.

·         Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.

·         Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.

·         Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.

·         Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie – na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Dlatego też TISPOL chciałby, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W akcji uczestniczą także policjanci z legionowskiej drogówki, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo użytkowników dróg w powiecie legionowskim i oprócz służby na drogach uczestniczą także w edukacji najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Przykładem jest choćby wczorajsze spotkanie legionowskich policjantów z uczniami Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie, gdzie m.in. asp. Andrzej Pszczoła z legionowskiej drogówki prowadził zajęcia z dziećmi w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Podczas działań „EDWARD” policjanci zwrócą szczególna uwagę na czynniki, które najbardziej wpływają na zagrożenia skutkujące ofiarami śmiertelnymi podczas zdarzeń drogowych. Pod lupą mundurowych znajdą się zachowania użytkowników dróg związane m.in. z :

– przekraczaniem dozwolonej prędkości jazdy (a szczególnie w obszarze zabudowanym),

– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,

– respektowanie przez kierujących czerwonego sygnału świetlnego nakazującego zatrzymanie się przed sygnalizatorem,

– stanem technicznym pojazdów,

– używaniem telefonów komórkowych przez kierujących podczas jazdy,

–  trzeźwością kierujących.

 

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *