LEGIONOWO. Światłowód w Legionowie – jedni mogą korzystać inni nie

2020-02-12 9:24:09

Orange Polska buduje w Legionowie sieć światłowodową już od 2018 r. Doprowadzenie sieci do gospodarstw domowych ma być sukcesywnie realizowane do końca września 2020 r. Niestety wiele domów i tak nie zostanie podłączonych do sieci

Jak informuje Orange Polska, sieć światłowodów w Legionowie tworzona jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). To inwestycja współfinansowana ze środków UE. W ramach POPC zrealizowane zostanie podłączenie wskazanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa adresów przy ulicach: Bandurskiego, Kochanowskiego, Przemysłowej, Kościuszki i Warszawskiej.

Kolejne 400 gospodarstw

Dodatkowo Orange planuje podłączyć światłowód do blisko 400 gospodarstw domowych i będzie to inwestycja realizowana w 100% ze środków własnych firmy. Chodzi m.in. o ulice: Mazowiecką, Emilii Plater, Asnyka, Sienkiewicza, Jaśminową, Mireckiego, Olszankową, Orzechową, Parkową i Reymonta. Z informacji uzyskanych od Orange Polska wynika, że decyzje o podłączeniu konkretnych domów podejmowana będzie na podstawie zweryfikowanego popytu oraz analizy opłacalności inwestycji. Co oznacza, że nie każdy chętny zostanie podłączony do sieci.

Nie zawsze się opłaca

Aby przyśpieszyć instalację światłowodu w okolicy należy wypełnić odpowiednią ankietę na stronie Orange. Jak podaje firma „Im więcej osób zarejestrowanych w Twojej okolicy, tym większa szansa na dostęp do Orange Światłowód u Ciebie w domu.” Niestety procedura jest czasochłonna i jak informują nas mieszkańcy, niektórzy z nich czekają nawet 2 lata. Może się okazać, że aktualnie teren danej posesji jest nieopłacalny dla firmy. I dlatego nie zostanie ona podłączona do sieci. To oczywiście może się zmienić.

Co z pozostałymi częściami miasta?

Orange Polska podpisując w 2016 r. porozumienie z Prezydentem Miasta Legionowo w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększania dostępności światłowodowej infrastruktury zakładało, że w ciągu 3 lat światłowód będzie dostępny dla 11 tys. gospodarstw domowych w Legionowie – czyli dla połowy gospodarstw w mieście. Czy tak się stanie, przekonamy się prawdopodobnie we wrześniu br. W ramach ciekawostki oraz uspokojenia tych z Państwa, którzy czekają na sieć światłowodową w swoich domach dodamy, że ta nie obejmuje również punktów sprzedaży firmy znajdujących się w centrum miasta (ul. Rynek oraz ul. Jagiellońska). Spytaliśmy Orange Polska, kiedy firma planuje budowę sieci światłowodowej w pozostałych częściach miasta oraz poprosiliśmy o terminy podłączeń, o których mowa wyżej. Niestety do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Paulina Nowicka

Komentarze

6 komentarzy

 1. pb158 odpowiedz

  i tak Musk wykończy wszystkie telekomy starlinkiem za dwa lata

  1. TomTom odpowiedz

   Zobaczysz to w Polsce jak salony dealerskie Tesli, czy dofinansowanie do dowolnej Tesli.

 2. Bez światłowodu odpowiedz

  Czy autor artykułu widział tą ankietę na oczy?. Proszę o link do ankiety.

 3. Burmicht odpowiedz

  Jak nastanie 5G wg mnie światłowód w gospodarstwach domowych podzieli losy telefonii stacjonarnej.

  1. Bolec odpowiedz

   Zobacz sobie maksymalny zasięg fal radiowych 5G. Sam sobie odpowiesz na pytanie.

   1. wkurzony na orange odpowiedz

    Dodatkowo oferty światłowodowe nie mają praktycznie limitu wysyłania danych, a Lte, jak to Lte, ostatnia bez limitu była oferta T-mobile w stacjonarnym LTe, ale znowu pazerność wzięła górę i teraz maksymalnie jest 300GB miesięcznie.

    Poza tym jak Ktoś wierzy że LTE5 nie będzie zdławione do maksimum 1gbit/s to życzę powodzenia. LTE 4G też miał teoretycznie hulać z prędkością do 1gbit/s.

    Zawsze na koniec dnia pazerność bierze górę i te LTE5 będzie tak wyceniane, że absolutnie nie będzie się opłacać używać tego jako główne łącze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *