Facebook


5 sposobów, dzięki którym Twój dom będzie bardziej ekologiczny

2020-06-24 3:07:30
W dobie globalnego ocieplenia coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak nasze działania wpływają na środowisko, w którym żyjemy. Chociaż zmiany powinny dotyczyć każdej dziedziny życia, warto zacząć od wprowadzenia eko rozwiązań we własnym domu. Jak ograniczyć negatywne oddziaływanie na przyrodę? W poniższym artykule przedstawiamy 5 pomysłów na to, by Twój dom był jeszcze bardziej ekologiczny.

 

1. Ograniczenie produkcji i segregacja śmieci

Jednym z podstawowych działań na rzecz środowiska naturalnego jest segregacja śmieci. Niestety, często zapominamy o tym, by ograniczyć ich produkcję. Jak to zrobić? Wybierajmy wielorazowe, materiałowe torby na zakupy, a w sklepach, zamiast wielu „jednorazówek”, korzystajmy z papierowych opakowań lub siatek na warzywa i owoce. Ręcznik papierowy warto zamienić na materiałowe ścierki kuchenne a zamiast butelkowej wody pić kranówkę, która nadaje się do spożycia praktycznie w całym naszym kraju.

2. Oszczędzanie energii cieplnej

Kolejnym sposobem na ochronę środowiska, w którym żyjemy, jest zwiększenie energooszczędności naszego domu poprzez odpowiednie ocieplenie. Pamiętajmy, że im grubszą warstwę izolacji termicznej zastosujemy, tym mniej ciepła „ucieknie” przez ściany podczas mrozów. Wybierając okna i drzwi zewnętrzne, warto zdecydować się na te z podwyższonym stopniem termoizolacyjności. Tak wykończony dom łatwiej będzie ogrzać zimą a latem schłodzić, co zdecydowanie ograniczy ilość zużywanego przez nas paliwa i energii.

3. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń

Ważną kwestią dbania o środowisko jest także ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Jak możemy to zmienić? Budując dom, zdecydujmy się na ekologiczne rozwiązania cieplne – pompy lub panele fotowoltaiczne. Jeżeli mamy w planach wymianę pieca, wybierzmy piec gazowy, który nie wytwarza szkodliwego dla naszego zdrowia dymu. Możemy także zdecydować się na zakup pieca na paliwo stałe – ekogroszek lub pellet, pamiętajmy tylko, by wybrać model spełniający normy piątej klasy energetycznej. Aby odzyskiwać ciepło (a więc zmniejszać jego straty) warto rozważyć zakup rekuperatora powietrza.

4. Oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę w naszym domu? Przede wszystkim zamieńmy długą kąpiel na szybki prysznic. Podczas mycia zębów, a także ręcznego zmywania pamiętajmy o zakręceniu wody. Ekologicznym rozwiązaniem jest również wybieranie zużywających mniej wody, skróconych „eko” programów w pralce i zmywarce. Warto zbierać deszczówkę – wystarczy jedynie postawić beczkę pod rynną w ogrodzie.

5. Ograniczenie zużycia prądu

Najlepszym, proekologicznym sposobem wytwarzania energii elektrycznej jest czerpanie jej ze środowiska. W jaki sposób? Zyskującym popularność rozwiązaniem jest montaż paneli słonecznych na dachu budynku. Jeżeli interesują nas prostsze rozwiązania, warto poszukać dostawców oferujących tzw. zielony prąd – firmy posiadające zielony certyfikat świadczący o tym, że energia przez nich dostarczana pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE) np. elektrowni wiatrowych.

Jeżeli chodzi o bardziej przyziemne działania, warto zainwestować w żarówki LED, charakteryzujące się niższym zużyciem energii i większą trwałością, niż tradycyjne. Przy zakupie sprzętów AGD zwracajmy uwagę na klasę wydajności energetycznej (najwyższa oznaczona jest symbolem A+++ lub A++), natomiast kupując urządzenia RTV, wybierzmy te z opcją uśpienia (standby).

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *