MEDIA BEZ WYBORU

2021-02-10 1:52:49

W związku z projektem opodatkowania reklam, które są głównym źródłem finansowania mediów, w całej Polsce: stacje radiowe, stacje telewizyjne, część portali internetowych, a także gazety postanowiły zaprotestować.

Protest polega na wstrzymaniu w dniu dzisiejszym (10 lutego) nadawania normalnych audycji, serwisów informacyjnych oraz publikacji innych treści. Zamiast nich nadawany jest komunikat o wystosowaniu w tej sprawie listu otwartego do władz.

Oto treść listu otwartego do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych:

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego “składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako “globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business

Burda Media Polska

CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa ZPR

Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.

naTemat.pl

Polityka

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls sp. z o.o.

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański

Komentarze

8 komentarzy

 1. LMS odpowiedz

  Ludzie są cyniczni, wyrachowani, każdy walczy tylko i wyłącznie o kasę dla siebie. Przykład z lokalnego podwórka: walczący o “wolność i niezależność” mediów w Polsce radny Marcin Smogorzewski robi sobie ubaw na FB z zamordyzmu brata w Legionowie. “Koleżanki i koledzy z RM z PiS, wyobraźcie sobie świat gdzie w Legionowie wydawana i czytana jest tylko gazeta Miejscowa”. Cieszy się z własnego zakłamania, a razem z nim “niezależni i wolni”: dyrektor szkoły podstawowej, pracownice PWK, Miejskiej Biblioteki, SMLW, radni, pracownik legionowskiego radia, naczelna Powiatowej, zastępca kierownika w UM i pozostali liczący na kasę z naszych podatków.

  1. Victor odpowiedz

   zgadza się, sami kombatanci walki o wolność i dobro spoleczeństwa.

 2. Janek odpowiedz

  Słuszny protest, taki podatek dobije niezależne media, A bez niezależnych mediów, nie będzie nikogo, kto wladzy patrzy na ręce…

  1. a odpowiedz

   Niezależne media….hahahaha dobry żart 😀

 3. Mieto odpowiedz

  Do Nikt. Szanowny Nikt, zanim zaczniesz kogoś obrażać pomyśl czy przypadkiem twoim ukochanym przywódcą nie jest jakiś lokalny kacyk, stosujący metody i wpatrzony jak w obraz w innego “mongoła” zza Buga?

 4. Mart odpowiedz

  Szkoda ze nie protestowaliscie przy okazji 40 innych podatkow, przeglosowanych przez POPiS i Lewicę

 5. Nikt odpowiedz

  Szanowna redakcjo. Nie narzekajcie. Takie (i inne) podatki wprowadziła Wasza ukochana partia piSS ze starym dziadem na czele. Chcielicie, to macie i nie narzekajcie.

 6. Victor odpowiedz

  Media bez wyboru? Mają wybór z opcji: nr 1 zapłacić, opcja nr 2 wynieść się tam gdzie jest taniej i bardziej zyskowny rynek mediów. Ja jakoś nie odczuwam wielkiej niepowetowanej straty tych mediów, karmiących nas papką reklamową, to na wzdęcia, to na erekcję, to na ból głowy itd. Moim zdaniem to media strzeliły sobie w kolano strzelając zamiast w rząd to w widzów/czytelników czy słuchaczy. Życie nie znosi próżni, jeśli ktoś się wyniesie stąd to pojawi się ktoś inny na jego miejsce i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *