Facebook

9 powodów, dlaczego seks jest dobry dla ciała i umysłu!

2020-01-31 3:03:39
Ludzie spędzają nadmiernie dużo czasu na myśleniu nad uprawianiem seksu. Nie chodzi tylko o robienie dzieci, ponieważ ludzie uprawiają seks na długo przed i po urodzeniu dziecka — jeśli w ogóle je mają.  Istnieje wiele innych powodów, dla których ludzie nie mogą trzymać się za ręce — niektóre są fizyczne, niektóre emocjonalne, niektóre nastawione na cel, a inne mogą być spowodowane niepewnością.

 

Bez względu na powód, jeśli często uprawiasz seks lub używasz wibratora, prawdopodobnie zauważysz pewne korzyści. Jest nie tylko dobry dla twojego samopoczucia psychicznego, ale prawdopodobnie będzie miał również pozytywny wpływ na twoje ogólne zdrowie.

1. Seks uwalnia substancje chemiczne, które łagodzą ból

Endorfiny są naturalnymi środkami przeciwbólowymi w organizmie. Podczas seksu endorfiny zalewają ciało i mózg, łagodząc wszelkie dyskomfort. Dla niektórych osób może wyleczyć ból głowy. Może to być spowodowane endorfinami lub uwolnieniem neuroprzekaźnika serotoniny, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy.

2. Seks spala kalorie

Seks nie jest tak dobry, jak inne formy ćwiczeń, ale z pewnością spala sporo kalorii. Podczas 30-minutowego seksu mężczyźni spalają średnio 101 kalorii, a kobiety 69. To około 4,2 kalorii lub 3,1 kalorii na minutę.

3. Seks jest dobry dla serca

Korzyści zależą od tego, jak rygorystycznie to robisz. Średnio szczytowe tętno podczas seksu jest mniej więcej takie samo, jak chodzenie po schodach, a zaleceniem jest umiarkowany trening przez około 150 minut w tygodniu.

4. Pomaga w stresie

Oprócz wszystkich przyjemnych chemikaliów uwalnianych przez mózg podczas seksu masz również obniżone stężenie kortyzolu. Badania wykazały, że seks penetracyjny pomaga ludziom najlepiej radzić sobie ze stresem, ale wszelkiego rodzaju pomagają ludziom się zrelaksować.

5. Seks sprawia, że czujesz się zdrowiej

Seks może również poprawić twoje samopoczucie. Osoby uprawiające seks oceniają swój ogólny stan zdrowia wyżej niż ci, którzy go nie uprawiają.

6. Zmniejsza ryzyko owrzodzenia

Jak wykazały badania, szczęśliwe małżeństwo zmniejsza ryzyko dławicy piersiowej (choroby serca) i wrzodów żołądka u mężczyzn. W jednym badaniu z udziałem 10 000 mężczyzn ci, którzy czuli się „kochani i wspierani”, mieli mniejsze ryzyko wystąpienia dusznicy bolesnej. W innym badaniu z udziałem 8000 mężczyzn ci, którzy mieli problemy w domu, mieli większą szansę na rozwój wrzodu dwunastnicy.

7. Seks obniża ciśnienie krwi

Według badań przeprowadzonych w 2003 roku osoby, które często się obejmują, prawdopodobnie będą miały niższe ciśnienie krwi. Pary, które trzymały się za ręce przez 10 minut, a następnie ściskały przez 20 sekund, nie były aż tak zmęczone stresem wynikającym z takich działań, jak wystąpienia publiczne.

8. Poprawia sen

Jak wspomniano wcześniej, seks jest ćwiczeniem, więc normalne jest odczuwanie zmęczenia po nim. Jednak uwolnienie oksytocyny pomaga również odczuwać senność. Szczególnie w przypadku mężczyzn orgazm zmniejsza aktywność w korze przedczołowej mózgu, co jest naprawdę ważne dla dobrego snu.

9. Może pomóc zmniejszyć niepokój.

Przepływ krwi spada do ciała migdałowatego podczas seksu — obszaru mózgu związanego z zaburzeniami lękowymi. Dużo krwi płynącej do ciała migdałowatego może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym, więc seks może być jednym ze sposobów zmniejszenia tego ryzyka.

Komentarze

2 komentarze

  1. Zmarsa odpowiedz

    Również jestem zdania że seks pomaga czuć się lepiej, i dzięki niemu nasze życie jest o wiele przyjemniejsze. Warto zwrócić uwagę na powody dlaczego warto uprawiać seks wymienione w tym artykule. Akt seksu jest czymś niezwykle przyjemnym, i wprawiającym nas w cudowny nastrój, dlatego też wskazane jest uprawianie seksu, czy też autoerotyzmu conajmniej raz w tygodniu.

  2. Afrodyta odpowiedz

    Zgadzam się. Seks jest najlepszy gdy dwoje osób zna się jak łyse konie. Seks na zmarsa.com i seks w łóżku nie wolno się hamować i mieć przed sobą czegoś nie wyjaśnionego. Liczy się totalna otwartość i pozwolenie na prowadzenie się zmysłowością. Wiemy że faceci są zmarsa a kobiety z wenus, i tego się trzymajmy! Życzę wszystkim udanych nocy seksualnych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *