Powszechne mity o “zdrowym odżywianiu”
2022-09-28 8:35:31
MIT 1: Możesz odtruć swoje ciało za pomocą jedzenia i suplementów
Termin “detoks” oznacza detoksykację, czyli normalny proces przeprowadzany przez ciało w celu usunięcia substancji takich jak amoniak, produkty odpadowe, leki i alkohol. Proces ten zachodzi cały czas w tle, kiedy Ty spędzasz swój dzień. Zdrowa dieta może pomóc Twojemu organizmowi w wykonaniu zadania, ale zakładając, że masz zdrową, sprawną wątrobę i nerki, nie powinieneś wymagać żadnej pomocy w tym zakresie.
MIT 2: Bezglutenowy = zdrowszy
Gluten to białko znajdujące się w pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest całkowicie nieszkodliwy i z pewnością nie jest “niezdrowy”. Prawdą jest jednak, że u osób cierpiących na celiakię może on powodować poważne uszkodzenia wyściółki jelit, a jedynym sposobem leczenia jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.
Żywność bezglutenowa ma często mniej błonnika i białka, a więcej tłuszczów nasyconych i soli – oraz wyższą cenę. Gluten znajduje się także w wielu odżywczych produktach, w tym w produktach pełnoziarnistych, które są ważnym źródłem błonnika, witamin z grupy B i minerałów. W rzeczywistości badania sugerują, że przejście na dietę bezglutenową może zwiększyć ryzyko chorób serca, ponieważ zmniejsza spożycie pełnych ziaren. Warto odwiedzić stronę jedzmy-zdrowo.pl dużo więecej informacji odnośnie zdrowia i diet.
MIT 3: Świeże owoce i warzywa są lepsze niż mrożone.
Mrożone owoce i warzywa są często o wiele bardziej dostępne, wygodne i tańsze niż świeże i równie odżywcze. W rzeczywistości mrożone owoce i warzywa mogą zawierać więcej składników odżywczych niż świeże, ponieważ są zamrażane wkrótce po zebraniu, co pozwala na zatrzymanie i ochronę składników odżywczych od momentu ich zebrania. Z kolei świeże owoce i warzywa mogą tracić swoje wartości odżywcze podczas transportu, przechowywania i wystawiania na sklepowe półki.
MIT 5: Ograniczenie węglowodanów jest kluczem do utraty wagi
Nie ma nic złego ani tuczącego w węglowodanach, a jeśli chodzi o utratę wagi, to liczą się kalorie, a nie węglowodany. Kiedy ludzie ograniczają węglowodany w swojej diecie, mogą stracić na wadze, ponieważ często oznacza to wyeliminowanie z diety dużej porcji pokarmów o dużej wartości energetycznej. Badania pokazują jednak, że diety niskowęglowodanowe nie są skuteczniejsze w odchudzaniu niż dieta zbilansowana.
Najskuteczniejszym sposobem na utratę wagi jest ten, który jest dla Ciebie najbardziej zrównoważony, a przejście na dietę niskowęglowodanową rzadko nim jest. Węglowodany można znaleźć w wielu pokarmach bogatych w składniki odżywcze, takich jak pełne ziarna, owoce i warzywa, które są pełne błonnika i bardzo dobre dla zdrowia jelit