Aranżacja kuchni

2019-04-10 1:14:35
Odpowiednia aranżacja kuchni nie tylko polepsza ogólną estetykę pomieszczenia, ale też znacznie zwiększa jego funkcjonalność, co w przypadku kuchni jest warunkiem koniecznym.

 

Aranżacja kuchni

Przemyślana aranżacja to pamiętanie o podstawowych zasadach układu wnętrz. Mimo iż każda kuchnia jest inna, zasady związane z organizacją pomieszczenia będą podobne. Wystarczy dobrze poznać swoje pomieszczenie, aby stworzyć kuchnię,która będzie efektowną i funkcjonalną. Zacząć musimy od wydzielenia odpowiednich stref, w których będziemy się poruszać. Pierwszą z nich jest lodówką, kolejną stół lub blat do przygotowania posiłków. Następnie główną część kuchni, na której będziemy gotować potrawy, strefa zmywania i na końcu szafki w których przechowywane są wszelkie niezbędne w kuchni w przedmioty.

Ergonomia

Wszystkie strefy powinny być tak podzielone, aby odtwarzały następujące po sobie czynności, które wykonujemy w kuchni. Dlatego też lodówka oraz szafki,w których przechowywana jest żywność powinny znajdować się bliżej drzwi wejściowych niż w głębi kuchni. Wielu ekspertów radzi, aby kuchnia została zorganizowana na kształt trójkąta. Standardowo w jednym ciągu układa się lodówkę, potem zlew, a na końcu płytę. Ważnym elementem jest blat kuchenny,dlatego powinniśmy pamiętać, że czasami jesteśmy zbyt mocno przyzwyczajeni do własnych schematów,a nie gotowych rozwiązań.

Meble

Oczywiście do prawidłowej aranżacji kuchni musimy zakupić odpowiednie meble i wyposażenie. Wszystko tutaj zależy od tego, jak duże jest pomieszczenie. Im kuchnia jest mniejsza, tym więcej sprzętów powinno zostać schowanych w głąb. Doskonale sprawdzają się tu szafki narożne i głębokie szuflady mogące pomieścić wszystkie talerze. Możemy też zaplanować wyspę kuchenną, jednak to jest rozwiązanie raczej dla dużych pomieszczeń kuchennych, które połączone są z jadalnią.

Istotnym elementem kuchni jest stół. Kwestią zasadniczą jest to, czy stół będzie nam służył jako miejsce na chwilowe siadanie podczas gotowania, czy też ma być miejscem spożywania posiłków przez całą rodzinę. W zależności od tego jakie rozwiązanie wybierzemy i jakie jest dla nas dostępne, będziemy bowiem planowali choćby system oświetlenia pomieszczenia.

Kiedy stół jest miejscem dla całej rodziny, to nie uciekniemy przed oświetleniem centralnym w postaci zwisającego żyrandola. Ten musi zostać tak ustawiony, aby oświetlać cały blat, a jednocześnie nie razić siedzących przy nim osób. Istotnym elementem są źródła światła, pozwalające na doświetlenie najważniejszych stref, szczególnie tych,gdzie zazwyczaj przygotowujemy posiłki. Tutaj rozwiązaniem jest oczywiście światło punktowe. Możemy je zamontować na ścianach, w meblach lub na suficie. Wszystko zależy tutaj od naszych upodobań oraz od tego w jakim stopniu kuchnia jest naświetlona przez światło dzienne. Niedostateczne doświetlenie kuchni sprawi, że wszystkie czynności będą dla nas problemem i wyzwaniem. Dlatego lepiej nieco przesadzić z ilością samego światła i doświetleniem kuchni niż zamontować o jeden element za mało.

Źródło: Home & You

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *