Atrapa monitoringu? KRÓTKO I NA TEMAT…

2023-08-10 4:28:54

Wiele osób może zszokować informacja, jaka właśnie wyszła na światło dzienne, że usprawnienie miejskiego monitoringu nie jest dla władz priorytetem. Wielokrotnie słyszeliśmy apele mieszkańców o zainstalowanie kamer w miejscach, gdzie regularnie dochodziło do alkoholowych libacji, dewastacji albo po prostu jest niebezpiecznie. Władze odpowiadały wówczas, że nie ma technicznych możliwości albo pieniędzy na zainstalowanie monitoringu. Rozkładano też ręce w geście bezradności, gdy niszczone były place zabaw, na które niewiele wcześniej z miejskiej kasy wydatkowano miliony publicznych pieniędzy

Niejednokrotnie również okazywało się, że istniejący obecnie w Legionowie monitoring jest nieprzydatny, a w każdym razie się nie sprawdza, kiedy jest najbardziej potrzebny. Albo zdarzało się, że kamery czegoś akurat nie objęły albo po prostu zapis został skasowany. Wystarczy wspomnieć niedawną kradzież obrazów z atrium legionowskiego ratusza albo obrobienie w tym samym miejscu skarbonki, do której zbierano pieniądze na pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Były też przypadki, kiedy okazywało się, że nic dziejącego się pod samą kamera się nie zapisało, bo zapisać się nie mogło… A mianowicie dlatego, że zamiast kamery była tam tylko atrapa.

Wiele osób uważa, że kamery na każdym kroku są przesadą, bo nie chcą być permanentnie inwigilowani. Są jednak miejsca, gdzie monitoring jest bardzo przydatny, a nawet pożądany. Należą do nich place zabaw, boiska, ruchliwe skrzyżowania, miejsca gdzie znajdują się cenne obiekty albo urządzenia lub miejsca potencjalnie niebezpieczne. Monitoring pomaga wtedy w pracy rozmaitym służbom porządkowym. Pomaga zapobiegać przestępstwom albo w rozwikłaniu różnych zdarzeń.

Dokąd nie zrozumieją tego nasze władze, nasz monitoring będzie nadal tylko atrapą miejskiego monitoringu.

Wojciech Dobrowolski

Czytaj także:

LEGIONOWO. Problemy z miejskim monitoringiem

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *