Badanie kleszcza

2017-05-31 12:10:31

Lato, jak chyba żadna inna pora roku, sprzyja rekreacji. Naturalnie nie ma w tym nic dziwnego, w końcu słoneczna pogoda i stosunkowo wysokie temperatury zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu. W takich momentach wiele osób decyduje się na spacer leśnymi ścieżkami. I choć wspomniany pomysł zapowiada się co najmniej zachęcająco, to jednak może on skończyć się poważną chorobą. Wszystkiemu winny jest niepozorny pajęczak, czyli kleszcz.

 

Choroby odkleszczowe

Jeszcze do niedawna widok kleszcza znajdującego się na ludzkiej skórze nie budził w nikim grozy. Powodem tak spokojnego zachowania była przede wszystkim mała świadomość zagrożenia. Na szczęście obecnie problem ten przestał być już bagatelizowany. Co jednak najistotniejsze to fakt, iż naukowcy wyodrębnili grupę dolegliwości przenoszonych przez kleszcze, którą określono mianem chorób odkleszczowych. Wśród takowych znajduje się m.in. borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy też babeszjoza.

Borelioza – to jedna z popularniejszych chorób odkleszczowych. Wśród jej charakterystycznych objawów wymienić należy zmiany skórne, gorączkę, dreszcze, poty występujące na przemian z uderzeniami gorąca, a w późniejszej fazie również spadek wagi, przewlekłe zmęczenie, bezsenność czy nadmierne wypadanie włosów.

Kleszczowe zapalenie mózgu – początki choroby – podobnie jak w przypadku boreliozy – do złudzenia przypominają grypę. Niestety, w późniejszej fazie dołączają do nich dolegliwości takie jak ból głowy, nudności czy omdlenia. Niezwykle groźne są również następstwa choroby, wśród których wymienić należy niedowład, depresję czy nawet zanik mięśni.

Babeszjoza – gorączka, dreszcze czy złe samopoczucie utrzymujące się aż do 6 tygodni to z kolei początkowe objawy babeszjozy. Kolejne etapy są jednak o wiele groźniejsze. Warto dodać, że u niektórych osób stwierdza się również powiększenie śledziony i/lub wątroby.

Badanie kleszcza

Jak wspominaliśmy, zdecydowana większość chorób odkleszczowych może początkowo przypominać grypę lub przeziębienie. Niestety, dalsze fazy związane są ze zdecydowanie poważniejszymi dolegliwościami. Właśnie z tego względu warto mieć pewność odnośnie stanu własnego zdrowia. W tym celu poleca się wykonanie badania kleszcza. Jak to działa? Wystarczy, że po usunięciu pajęczaka zostanie on przesłany do laboratorium, a następnie poddany badaniu, którego celem będzie stwierdzenie czy dany osobnik jest nosicielem choroby odkleszczowej. Jak się okazuje do grupy nosicieli zalicza się ponad 30% badanych kleszczy. Warto skorzystać ze wspomnianego badania i tym samym uniknąć zarówno długotrwałej antybiotykoterapii, jak i powikłań mogących w trwały sposób odbić się na stanie naszego zdrowia.

Po więcej informacji na temat badania kleszcza zapraszamy na www.zbadajkleszcza.pl.

Komentarze

1 komentarz

  1. cofee odpowiedz

    Najgorsze to jest to, ze wszyscy trąbią o boreliozie. A babeszjoza? jest groźną chorobą dla psów. Szkoda, że nikt nie wspomina ze tabletki i obroże nic nie dają. Obecnie jedyne skuteczne srodki an rynku to spot-ony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *