Bakterie Lactobacillus Reuteri w probiotykach dla dzieci i dorosłych – co musisz o nich wiedzieć?

2020-07-02 3:09:42

Gatunek bakterii Lactobacillus Reuteri należy do rodzaju Lactobacillus. Ludzki układ pokarmowy jest środowiskiem naturalnym tego szczepu, dzięki czemu jest niezwykle dobrze przystosowany do efektywnego działania w tym regionie ciała. Co za tym idzie szczep ten naturalnie wzbogaca florę jelitową organizmu.

Lactobacillus Reuteri – co to właściwie jest?

Lactobacillus Reuteri to rodzaj tak zwanej gram dodatniej bakterii z rodzaju Lactobacillus, która w sposób naturalny zasiedla się w jelitach ssaków i ptaków. Pierwsze opisy tej bakterii pochodzą z 1980 roku. Jest ona wykorzystywana jako naturalny probiotyk. U ludzi Lactobacillus Reuteri znajduje się także w drogach moczowych, skórze i mleku matki. W zależności od szczepu Lactobacillus reuteri mogą mieć różny sposób działania. Na przykład Lactobacillus reuteri DSMZ 17648, stosuje się w przypadku zakażenia H. pylori, natomiast Lactobacillus reuteri NCIMB 30242, świetnie sprawdza się w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Biogaia

Lactobacillus Reuteri właściwości

Niewątpliwym i głównym atutem stosowania probiotyków Lactobacillus Reuteri to, że wspierają one zdrowie jelit. Badania wykazują, że konkretny szczep tej bakterii pomaga w zwalczaniu biegunki poantybiotykowej oraz pomaga w zwalczaniu zaparć czynnościowych u dzieci i dorosłych. Badania kliniczne mówią także o tym, że stosowanie środków z bakteriami Lactobacillus Reuteri przez tydzień zmniejszają nasilenie i objawy kolek i niemowląt karmionych piersią. Zmniejsza również częstotliwość występowania biegunek u dzieci, a każda mama wie, że biegunka u małego dziecka jest bardzo niebezpieczna. Niektóre z badań wskazują także, że Lactobacillus Reuteri zmienia główne źródło pokarmu bakterii jelitowych z cukru na tryptofan, który pomocny jest w wytwarzaniu serotoniny, a to z kolei chroni jelita przed infekcjami.

Zmniejsza podatność na problemy z jelitami i IBS. Ciekawostką jest również to, że badania wśród myszy wykazały, że Lactobacillus Reuteri hamuje zapalenie jelita grubego oraz zmniejszał nawroty choroby wywołane stresem. Z kolei jogurt zawierający Lactobacillus Reuteri i inny Lactobacillus Rhamnosus powodował zwiększenie liczby limfocytów T u pacjentów z chorobą zapalną jelit i zmniejszał ten stan zapalny. Suplementacja tego szczepu bakterii pomocna może być u niemowląt i dzieci z problemami jelitowymi.

Badania prowadzone nad Lactobacillus reuteri (ATCC PTA 6475) wykazały poprawę kondycji skóry i włosów. Jednak badania te prowadzone były na organizmach zwierzęcych, więc brakuje dowodów na mocne potwierdzenie tych korzyści u ludzi. Istnieją również pewne dowody na to, że szczep wspomnianych bakterii ma korzystny wpływ na leczenie stresu i bólu. Badania potwierdzają także tezę, że przyjmowanie probiotyków z szczepem bakterii Lactobacillus reuteri może podnosić stężenie witaminy D w organizmie.

Kliknij i dowiedz się więcej! znaczenie bakterii w organizmie

Dodatkowo badania sugerują także, że wiele bakterii z rodzaju Lactobacillus również kilka szczepów L. reuteri jest w stanie wytwarzać witaminy, w tym witaminę B12 (kobalamina) i B9 (kwas foliowy). Nie sposób wymienić wszystkich badań sugerującch właściwości tej bakterii, jednak nie ulega wątpliwości, że probiotyki różnego rodzaju mają korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy i pozwalają na jego odbudowę oraz efektywniejszą walkę z infekcjami w jelitach.

Lactobacillus Reuteri probiotyk – jaki wybrać?

Bardzo dobrymi opiniami cieszy się probiotyk firmy Biogaia L. reuteri Protectis. Wiele specjalistycznych badań potwierdziło jego bezpieczeństwo u dzieci, noworodków i osób dorosłych. Co ważne probiotyk Biogaia jest pochodzenia ludzkiego – został zaklasyfikowany i nazwany zgodnie z prawidłową taksonomią. Wytwarzany jest w warunkach kontrolowanych po to, aby wyeliminować ryzyko zanieczyszczenia. Nie zawiera toksyn i przenoszonych genów odporności na antybiotyki. Badania kliniczne tego probiotyku potwierdziły, że nie powoduje on żadnych skutków ubocznych – nawet w bardzo wysokich dawkach). Co ważne, również konsumenci nie zgłaszali tego, że produkty Biogaia powodują skutki uboczne. Ponad półtora miliarda dawek środków Biogaia zostało przyjętych od 1996 roku!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *