Facebook


BIEGI. Uczcili pamięć Powstańców

2015-08-02 7:48:30

237 biegaczy i biegaczek zjawiło się w niedzielny (2 sierpnia) poranek na starcie wieliszewskiego Ultramaratonu upamiętniającego 71. rocznicę Powstania Warszawskiego. W przeszło 30 stopniowym upale biegacze pokonywali trudne crossowe etapy, których zwieńczeniem dla wielu była meta po 46 km biegu. W biegu indywidualnym najszybszym był Marek Dzięgielewski, w konkurencji sztafet zwyciężył Wieliszew Heron Team & Przyjaciele.

Ultramaraton wystartował o godzinie 8.30, ale już przed startem było wiadomo, że to będzie morderczy, bardzo wyczerpujący bieg. Słońce mocno operowało już od samego rana, a słupek rtęci w kluczowych momentach wyścigu wskazywał 29 stopni w cieniu. Kto mógł to szukał odrobiny cienia, kto miał taką możliwość korzystał z kurtyn wodnych rozstawionych przez strażaków na trasie, a jeszcze inni chwytali łyk wody w biegu, czy też polewali swoje rozgrzane głowy czym tylko mogli.

Mordercza trasa w słońcu
Trasa była długa i wymagająca. 46 km podzielone na 7 etapów, a każdy z nich kończył się punktem kontrolnym. Na starcie przy hali sportowej w Wieliszewie pojawiło się 237 biegaczy i biegaczek, co oznacza, że impreza upamiętniająca 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego biegnąca szlakiem „Kuriera powstańczego” cieszy się niesłabnącą popularnością. Zawody były podzielone na dwie konkurencje – bieg indywidualny, oraz sztafety, gdzie obowiązywała zasada maksymalnie 7 biegaczy w każdym z teamów. Zmian można było dokonywać tylko w punktach do tego specjalnie wytyczonych. Był jeszcze jeden niuans niedzielnego biegu, otóż zawodnicy na poszczególnych etapach trasy musieli zaliczać tzw. punkty historyczne, a było ich w sumie 5. Niezaliczenie jednego z nich oznaczało karną godzinę doliczoną do końcowego czasu, niezaliczenie dwóch oznaczało dyskwalifikację. Wedle wielu najbardziej morderczym odcinkiem biegu była trasa z Janówka Pierwszego do wsi Sikory. Odcinek około 7 km przez pola, piachy i ani odrobiny cienia. W słońcu kompletnie wyczerpująca, o czym mógł się przekonać jeden z biegaczy, gdzie tuż po dobiegnięciu na punkt zmian we wsi Sikory uczestnikowi udzielono pomocy medycznej.

Blisko 13 km/h!
W biegu indywidualnym najszybciej do mety zameldował się Marek Dzięgielewski z Dłużniewa, który uzyskał czas 03:32:44. Tuż za nim Marcin Komorowski z Proboszczewic z czasem 03:35:43. Trzeci na metę dotarł Tomasz Wiechecki z Warszawy, który wyśrubował czas 03:59:01. Tu warto dodać, iż zwycięzca wyścigu indywidualnego na trudnej trasie uzyskał średnią prędkość 12.97 km/h! Jako pierwsza z kobiet, a generalnie 21. na mecie pojawiła się Zuzanna Kicińska z Warszawy, która osiągnęła czas 04:51:06 (średnie tempo 9.48 km/h). Druga z kobiet, Renata Sielecka z Warszawy była gorsza o 21 minut i 40 sekund.

Samorządowcy za nami
Jeszcze większe emocje towarzyszyły w konkurencji sztafet, gdzie zawodnicy nieustannie dokonywali zmian na poszczególnych etapach i do końca nie było wiadomo, kto prowadzi. W rezultacie najlepszą w biegu przełajowym ekipą została Wieliszew Heron Team & Przyjaciele, która z czasem 03:19:07 wbiegła na metę. Średnia prędkość sztafety to 13.86 km/h. Skład teamu to Kinga Reda, Łukasz Barszczewski, Paweł Wójcik, Michał Kowalski, Adam Kobyłka, Bartek Wójcik, Jakub Papis. Tuż za nimi uplasowali się Michał Niemira, Małgorzata Michewicz, Wojciech Skory i Luis Freites z POL-VEN TEAM z czasem o 3 minuty i 21 sekund gorszym. Ostatni stopień podium uzupełnili Andrzej Tartanus, Róża Stepnowska, Grzegorz Łuniewski, Mariusz Łojewski, Jarosław Janiszewski, Marcin Gromelski, Piotr Padowski z KS MAKÓW BIEGA, którzy uzyskali czas 03:22:59. Nasza redakcyjna ekipa w składzie Adam Kozera, Maciej Kozera i Dariusz Burczyński, wsparta przez Tomasza Wołosiewicza, Alicję Szczypkowską i Michała Smolińskiego zajęła przyzwoitą 13. lokatę na 40. startujących sztafet. Uzyskaliśmy czas 04:07:43 (średnia prędkość 11.14 km/h) wyprzedzając m. in. drużynę SAMORZĄDOWCÓW Z WIELISZEWA z wójtem Pawłem Kownackim na czele, którzy zajęli 15. pozycję w klasyfikacji końcowej. W przyszłym roku zapowiadamy progres! Pełne wyniki wieliszewskiego Ultramaratonu znajdziesz na czasomierzyk.pl

d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *