Ból brzucha – o czym może świadczyć? Jakie badania wykonać?

2023-05-18 9:55:29
Niemal każdy z nas od czasu do czasu zmaga się z bólem brzucha. Przyczyną może być niestrawność, a u kobiet także menstruacja. Zdarza się jednak, że bóle brzucha mają zdecydowanie poważniejsze przyczyny. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie należy leczyć się samodzielnie, trzeba udać się do specjalisty, który w razie konieczności zleci odpowiednie badania.

Rodzaje i przyczyny bólu brzucha

Wystarczy spożycie nieświeżego jedzenia czy też zjedzenie zbyt dużej ilości roślin strączkowych, by pojawił się dyskomfort. Jednak najczęściej nie świadczy on o niczym poważnym i po kilku godzinach ustępuje. Aby rozpoznać, czy ból brzucha jest czymś poważnym, należy określić jego natężenie, charakter oraz czas trwania. Można zastosować metodę opisową, w której wyróżnia się 5 stopni bólu brzucha, gdzie 1 oznacza brak bólu, natomiast 5 to ból nie do zniesienia. Warto zwrócić również uwagę, czy bólowi towarzyszą dodatkowe symptomy, takie jak wymioty czy biegunka.

Nie należy bagatelizować żadnego bólu brzucha. Przykładowo, zapalenie otrzewnej wywołuje uogólniony ból w obrębie jamy brzusznej, a może zagrażać życiu. Ból ulokowany na wysokości pępka w odległości 3 palców od niego może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Ból brzucha może być również spowodowany chorobą wrzodową, wątroby, niedrożnością jelit czy chorobami nerek i dróg moczowych. Jeżeli bolesnemu wzdęciu brzucha towarzyszy niskie ciśnienie, potliwość oraz bladość, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ taki stan może świadczyć o pęknięciu narządu wewnętrznego i zagrażać życiu.

Przyczyn bólu brzucha jest wiele i najczęściej wymaga on poszerzonej diagnostyki. Dużą skutecznością charakteryzuje się USG jamy brzusznej. Dzięki badaniu można rozpoznać i ocenić potencjalne anomalie rozwojowe, a także złogi, stany zapalne czy zmiany nowotworowe. Na dwie godziny przed badaniem USG należy oddać mocz, a następnie wypić 2-3 szklanki niegazowanej wody. Ostatni posiłek należy spożyć na 6 godzin przed badaniem.

Ile kosztuje USG brzucha? Przykładowo, koszt USG jamy brzusznej w Warszawie to ok. 200-250 zł.

Badanie USG – czy zawsze jest skuteczne?

Ból brzucha może mieć różne natężenie – piekący ból wraz z nudnościami i uczuciem lęku może być objawem zawału serca, ból w okolicy żołądka, nie musi świadczyć o wrzodach, ale wynikać może z pęknięcia aorty brzusznej. Kłujący ból brzucha o różnym natężeniu nie musi świadczyć o procesie chorobowym lecz może być efektem nerwobóli.

W wielu przypadkach na początek lekarz zaleci wykonanie USG. Za pomocą badania ultrasonograficznego można obrazować nieprawidłowości wynikające z anatomii narządów, ale też urazy, stany zapalne czy guzy. Jednocześnie za pomocą USG lekarz nie może dokładnie ocenić dwunastnicy, całego żołądka czy jelit. W razie konieczności pogłębienia diagnostyki zastosowanie ma tomografia jamy brzusznej, która pozwala ocenić nawet narządy miąższowe i to w przypadku nowotworów łagodnych, złośliwych, pierwotnych czy wtórnych.

Tomografia jest bardziej skuteczna w przypadku diagnostyki i rozpoznania chorób nowotworowych. Tomografię jamy brzusznej wykonuje się z kontrastem. Dzięki temu można dokładnie ocenić cały żołądek, jelita czy też wątrobę. Do tomografii jamy brzusznej trzeba odpowiednio się przygotować. Należy zgłosić się na czczo. Przed badaniem trzeba też wykonać badanie stężenia kreatyniny we krwi. Dopiero na tej podstawie lekarz dopuści do badania tomografem. Należy też nawodnić organizm. Zalecane jest wypicie 1 litra płynu w postaci wody niegazowanej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *