Facebook

Chcesz wynająć biuro? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

2020-07-22 10:44:15
Postanowiłeś rozpocząć działalność w stolicy. Nie posiadasz własnej nieruchomości, więc zdecydowałeś się na wynajem. Na szczęście biura do wynajęcia w Warszawie oferują zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i prywatni najemcy. O czym powinieneś pamiętać, planując wynajęcie lokalu?

 

Postanowiłeś rozpocząć działalność w stolicy. Nie posiadasz własnej nieruchomości, więc zdecydowałeś się na wynajem. Na szczęście biura do wynajęcia w Warszawie oferują zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i prywatni najemcy. O czym powinieneś pamiętać, planując wynajęcie lokalu?

Lokalizacja placówki biurowej

Zastanów się, z czym wiąże się twoja działalność. Czy waszą placówkę często będą odwiedzać seniorzy lub młodzież albo też zajmujecie się sprzedażą? Jeśli tak, poszukaj takiego miejsca w Warszawie, które jest dobrze skomunikowane z resztą dzielnic. Niekoniecznie musi być to centrum, gdzie ceny będą wyższe – być może zainteresują cię powierzchnie biurowe w Warszawie znajdujące się wzdłuż linii metra. Wiele ofert biurowych do wynajęcia w Warszawie jest tutaj: https://www.axiimmo.com/biura/region-warszawa/warszawa/

Z kolei jeśli zajmujesz się organizacją szkoleń czy warsztatów, zwróć uwagę, czy w pobliżu znajdują się tereny zielone. Spacer w parku podczas przerwy w intensywnych zajęciach wszystkim dobrze zrobi. Jeśli w pobliżu biura będą dodatkowo sklepy, a także jadłodajnie typu naleśnikarnia bądź pierogarnia, z pewnością będzie to atrakcyjna lokalizacja dla potencjalnych pracowników czy uczestników kilkudniowych warsztatów.

Standard powierzchni biurowej

Bez względu na to, czy wynajmiesz biuro w nowoczesnym wieżowcu, czy w klimatycznej kamienicy – standard jest ważny. Estetyka będzie robić wrażenie na potencjalnych klientach, ale twoim pracownikom także będzie się dobrze pracować w przestrzennym, jasnym, dobrze oświetlonym wnętrzu, z funkcjonalnymi meblami, czystą łazienką, możliwością przygotowania w przerwie prostego posiłku czy wypicia ulubionej kawy.

Policz, ile przestrzeni potrzebujecie (reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ale oczywiście możecie potrzebować więcej niż „co najmniej 13 metrów kwadratowych wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 metrów kwadratowych wolnej powierzchni podłogi” na każdego pracownika). Zwróć również uwagę na miejsca parkingowe, postój dla rowerów, a także na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Winda czy dostosowana łazienka to już klasyka.

Media w biurze

Woda, prąd, gaz czy wywóz śmieci to oczywiście standard, ale dowiedz się także, jak szybki będzie wasz internet. To ważne, zwłaszcza w przypadku przesyłania dużych plików. Rozejrzyj się też, czy w pobliżu nie ma przeprowadzanych remontów – bywają biura, które w tym czasie notorycznie pozbawiane są mediów „dzięki” nieostrożnym pracownikom.

Umowa najmu powierzchni biurowej

W przypadku wynajmu poniżej roku wystarcza umowa ustna, jednak obydwie strony dla własnego bezpieczeństwa wolą mieć przygotowany dokument. Co w nim zawrzeć?

  • dane wynajmującego oraz najemcy, w tym jego tytuł prawny do zajmowania lokalu;
  • opis lokalu (powierzchnia, pozostające do użytku meble czy sprzęt techniczny, liczba i charakter wynajmowanych pomieszczeń – nie tylko biuro, ale i np. pokoje socjalne czy toalety);
  • koszt wynajmu (w tym czynsz, opłaty za media i obsługę administracyjną budynku), termin i sposób zapłaty;
  • kaucja (jeśli była pobierana, należy to zapisać w umowie oraz zaznaczyć sposób jej rozliczenia);
  • wyszczególnienie, jakie koszty (np. drobnych napraw, ubezpieczenia, monitoringu, ekipy sprzątającej) ponosi wynajmujący, a jakie najemca; prawa i obowiązki, do których zobowiązują się obydwie strony;
  • okres trwania najmu i warunki jego rozwiązania;
  • podpisy każdej ze stron

Przed podpisaniem umowy warto się dowiedzieć, czy właściciel wyraża zgodę na aranżację wnętrza zgodną z działalnością twojej firmy, czy też nie pozwala na jakiekolwiek zmiany.

Dodatkowe uwagi

Ile to wszystko będzie cię kosztować? Wynajęcie biura w Warszawie waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Co więcej, najemca może podwyższyć opłaty, nawet jeśli nie zapisał tego w umowie – art. 6851 kodeksu cywilnego zezwala na wypowiedzenie dotychczasowego czynszu w trybie jednostronnego oświadczenia woli z zachowaniem miesięcznego wyprzedzenia. Jeśli nie zgodzisz się na nowe warunki, masz prawo rozwiązać umowę po upływie miesięcznego wypowiedzenia.

Warto również, abyś decydując się na wynajem biura, sprawdził, czy w pobliżu nie działa już konkurencja. Wiele dobrze zapowiadających się księgarń, pasmanterii czy lokali gastronomicznych musiało z tego powodu zamknąć swoje podwoje.
Z drugiej jednak strony stolica – a także skomunikowane z nią pobliskie miejscowości – to dobre miejsce na rozwinięcie działalności.

Warto zaryzykować, wynajmując biuro właśnie w Warszawie np. na Mokotowie lub na Woli a w tych dzielnicach warto szukać biur w serwisie z bazą ofert biurowych w najpopularniejszych dzielnicach Warszawy: https://www.biura-mokotow.com/ . Być może twoja firma rozwinie się tak, że za jakiś czas będziesz mógł sobie pozwolić na własny lokal?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *