Choinka żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać?

2022-11-02 6:47:20
Czas na wybór choinki! Lepsza będzie sztuczna czy żywa? Jeśli ekologia i ekonomia są dla Ciebie ważne, wybór choinki może być dla Ciebie sporym dylematem. Mamy kilka „za i przeciw” dla każdego rozwiązania. Zobacz, czy lepiej wybrać choinkę sztuczną, czy żywe bożonarodzeniowe drzewko.

Plusy i minusy żywej choinki

Żywa choinka z pewnością pięknie pachnie i wprowadza do domu prawdziwie bożonarodzeniowy charakter. Niestety żywa choinka jest wyborem jednorazowym – po sezonie trafia do utylizacji. Decydowanie się na drzewko w donicy nie daje gwarancji, że wsadzony potem świerk czy sosna przyjmą się w ogródku. Niestety zwykle system korzeniowy rośliny jest uszkodzony, więc jest duże prawdopodobieństwo, że żywa choinka może nie przetrwać do wiosny. Naturalne drzewka są bardzo pięknie, ale niestety nietrwałe – po sezonie zwykle skazane na zagładę. Aby całkiem ich nie zmarnować, mogą trafić na kompost.

Minusem choinek w donicach jest konieczność podlewania i sypiące się igły, które niestety trzeba codziennie odkurzać. Choinki należy wyrzucać do przeznaczonych do tego pojemników, więc po sezonie świątecznym dochodzi obowiązek orientowania się, gdzie można zutylizować choinkę.

Plusy i minusy sztucznej choinki

Przeciwnicy sztucznych choinek mówią, że nie lubią „sztuczności”. Jednak zapominają, że nowoczesne techniki produkcji sztucznych drzewek są na tyle zaawansowane, że drzewka prezentują się bardzo estetycznie i nie przypominają dawnych „chudych” choinek, które można pamiętać z czasów PRL-u. Producenci bardzo się starają, by drzewka wyglądały jak żywe – zobacz przykład ośnieżonych choinek, które prezentują się bardzo naturalnie: https://restilo.pl/choinki-sztuczne-osniezone.

Najważniejszą zaletą sztucznych drzewek jest długość użytkowania. Można ją na nowo przystrajać kilka, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Wystarczy przechowywać ją w dobrych warunkach, by choinka była co roku jak nowa. Dlatego choć proces wytwarzania i utylizacji sztucznych choinek jest bardziej szkodliwy dla środowiska niż uprawa naturalnych choinek na plantacjach, to jeśli decydujesz się na wieloletnie użytkowanie drzewka, może być wyborem rozsądnym. A co jeśli znudzi Ci się wygląd drzewka? Możesz je sprzedać lub oddać potrzebującej osobie, fundacji czy instytucji. Chętni z pewnością się znajdą, również tacy, którzy samodzielnie odbiorą niechcianą już plastikową choinkę.

Inna kwestia to finanse – koszt sztucznej choinki jest wydatkiem jednorazowym i nie musisz już co roku płacić za nowe drzewko. Zobacz ceny choinek na pniu: https://restilo.pl/choinki-sztuczne-na-pniu. Plusem wyboru sztucznej choinki jest też wyeliminowanie problemu sypiących się igieł – jest ich znacznie mniej niż przy żywym drzewku. Sztucznej choinki nie trzeba też podlewać. Minusem może być przechowywanie – osoby w małych mieszkaniach muszą wygospodarować nieco miejsca na sztuczne drzewko w schowku lub szafie.

Choinka żywa i sztuczna – podsumowanie

Żywa choinka jest piękniejsza i ładniej pachnie, ale wiele z nią zachodu – jest jednorazowym zakupem, często kosztownym, który później trzeba odpowiednio utylizować. Do tego choinę w donicy należy podlewać, a opadające igły to spory bałagan. Pod względem trwałości i długości użytkowania zdecydowanie wygrywa choinka sztuczna. Jest praktyczna i estetyczna – posłuży Ci przez kilka, nawet kilkanaście lat. Zobacz wybór klasycznych drzewek: https://restilo.pl/choinki-klasyczne. Decyzja nie jest łatwa, więc trzeba ją dobrze przemyśleć, by wybrać wymarzone drzewko świąteczne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *