Co grozi za wywóz gruzu do lasu?

2021-11-30 6:42:14
Budowa domu, remont mieszkania czy wyburzanie nawet małej ściany w jednym pomieszczeniu, generuje powstawanie dużej ilości odpadów budowlanych i uciążliwego gruzu. Uciążliwego, ponieważ nie można zaliczyć go do odpadów komunalnych i powinien być składowany wyłącznie w ściśle określony sposób. Niestety, próbując zaoszczędzić na odbiorze gruzu przez profesjonalną firmę, wciąż wiele osób wyrzuca go do odpadów mieszanych lub – co gorsza – wywozi do lasu, zakopuje na polanie lub wysypuje do zbiorników wodnych. Jakie konsekwencje mogą grozić za takie postępowanie?

Zdarza się, że nielegalny wywóz śmieci poremontowych i gruzu spowodowany jest chęcią oszczędzania, jednak bywa również tak, że wynika on z braku świadomości i wiedzy na temat odpadów budowlanych. Dlatego uświadamiamy, że zamiast ryzykować, lepiej zapoznać się z obowiązującymi normami i regulacjami. Dzięki temu, można dowiedzieć się, jakie odpady zaliczają się do budowlanych, poremontowych i jak zgodnie z prawem należy je utylizować.

Kary za nielegalny wywóz gruzu do lasu

Sposób składowania oraz wywożenia odpadów budowlanych i gruzu jasno określają przepisy, które mówią także o karach za nielegalne działania związane z tym procesem. Na ich podstawie osoby, które umyślnie lub nieumyślnie zaśmiecają otoczenie, można pociągnąć do odpowiedzialności. Kary przewidują nałożenie grzywny w wysokości od 20 zł aż do 5000 zł. W skrajnych przypadkach kodeks karny przewiduje nawet karę aresztu lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 8 lat.

Jednak kar, jakie może otrzymać osoba przyłapana na nielegalnym wyrzucaniu odpadów budowlanych, jest więcej. Jeśli gruz umieszczony zostanie w zwykłym kontenerze na odpady komunalne, może dostać również karę finansową od zarządcy danego osiedla. Z kolei, gdy znajdujący się w zwykłych śmieciach gruz uszkodzi np. śmieciarkę, która odbiera odpady, jej właściciel może także wystąpić z roszczeniem o zwrot kosztów naprawy pojazdu.

Nielegalne jest także przechowywanie gruzu na swojej działce i oczekiwanie, aż zarośnie on trawą. Za utrzymywanie nieporządku na swojej posesji może grozić mandat w wysokości nawet do 1500 zł.

Nielegalny wywóz gruzu do lasu zagrożeniem dla środowiska

Wywożąc gruz i inne budowlane zanieczyszczenia do lasu, wyrzucając je do rzeki czy zakopując na polanie lub działce, narażamy środowisko naturalne na wiele szkód. Wszystkie z tych działań powiązane są z ogromnym ryzykiem – ryzykiem katastrofy ekologicznej. Rozkład części materiałów poremontowych może przyczynić się do skażenia okolicznej fauny i flory, zagrażając jednocześnie także zdrowiu i życiu ludzi.

Aby uniknąć takich zdarzeń, warto zdecydować się na składowanie odpadów poremontowych i gruzu w odpowiednich pojemnikach, do których należą specjalne worki oraz kontenery. Należy również zadbać o właściwy wywóz odpadów budowlanych, czym zajmują się profesjonalne firmy, takie jak SkipGroup, które dzięki specjalnie przeznaczonym do przewożenia tego typu odpadów pojazdom, dbają o stosowne ich posortowanie, a następnie odpowiednią utylizację, która przebiega z zachowaniem wszystkich norm i przepisów. Dzięki temu odpady budowlane i gruz w kontrolowany sposób trafiają do prawidłowego miejsca przeznaczenia.

Czy recykling gruzu jest możliwy?

Gruz, gdy zostaje zabrany do miejsca odpowiedniej utylizacji, trafia następnie do recyklingu. Tam poddawany jest właściwej obróbce – kruszony jest w specjalnych kruszarkach, dzięki czemu może zostać wykorzystany ponownie. Stając się na nowo pełnowartościowym kruszywem budowlanym, stosowany jest m.in. do budowy dróg, podjazdów i placów, zagęszczania gruntu, utwardzania poboczy czy wykonywania konstrukcji ziemnych np. wałów lub nasypów.

Nieodpowiednie składowanie oraz wyrzucanie gruzu i budowlanych zanieczyszczeń wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Za nielegalne pozbywanie się poremontowych odpadów, przepisy kodeksu karnego przewidują surowe kary. Wywóz śmieci i gruzu zawsze powinien odbywać się w ściśle określony sposób. Najlepszym – legalnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w takich działaniach, na przykład SkipGroup, dysponującej odpowiednią flotą oraz stosownymi pozwoleniami i koncesjami. Co więcej, dzięki temu można przyczynić się także do ochrony środowiska.

Komentarze

4 komentarze

 1. Wywóz gruzu odpowiedz

  Ci którzy tak robią, mają niską świadomość, że zaśmiecają środowisko dla swoich dzieci. Pewnie do głowy im nie przyjdzie, jaki wpływ ma dzikie wysypisko na zwierzęta, rośliny, glebę.

 2. Daro odpowiedz

  Gruz zamiast wywozić do lasu można bezpłatnie oddać do punktu odbioru odpadów , fakt że jest z tym trochę zachodu bo trzeba jechać do UM i wypełnić wniosek,
  Z wypełnionym wnioskiem jedzie się do punktu odbioru, może ta procedura co niektórych odstrasza
  Ale jakim idiotą trzeba być aby w lesie pozostawić worki wypełnione plastikowymi butelkami

  1. Victor (bez kropki) odpowiedz

   Daro, ta procedura jest chora i w dużej części jest przyczyną, że ludzie pozbywają się syfu gdziekolwiek. Ta procedura przypomina sposób zakupu alkoholu w Finlandii, gdzie w walce z alkoholizmem droga do flaszki jest dluga,uciążliwa. Oczywiście ratusz jest zadowolony, że ma problem z gowy bo mało kto do nich przyjdzie z takim problemem.

 3. Piotrek odpowiedz

  No i co nam po tych ustawach jak ludzie i tak wywożą śmieci do lasu. Kary są zdecydowanie za niskie za takie coś. Ciekawe ile osób udaje się złapać i zobowiązać do usunięcia tego co przywieźli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *