Co robić, jeśli potrzebujesz pomocy prawnej?

2016-06-13 11:21:12

Zdarza się, że mamy jakiś problem prawny i nie wiemy do kogo się zwrócić. Dotyczy to właściwie wszystkich ważnych decyzji osobistych czy majątkowych – nie tylko założenia własnej firmy, ale chociażby zakupu mieszkania czy samochodu, spraw rodzinnych albo urzędowych. Spadek, źle naliczony podatek lub zasiłek z ZUS-u, problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę, rozwód lub konflikt z szefem – przed takimi lub podobnymi problemami stanąć może każdy z nas.
Jak sobie poradzić w gąszczu przepisów? Bez wsparcia profesjonalisty szanse na wygraną w sądzie czy przyznanie nam racji przez urzędnika znacznie spadają. Tym bardziej, że druga strona ma do dyspozycji pomoc prawną, czasem nawet cały sztab prawników.
Większość z nas szuka wtedy informacji w Internecie czy u sąsiadów. A jeżeli nawet radzimy się prawnika, to często nie zwracamy uwagi na jego kwalifikacje. To niejednokrotnie powoduje problemy, których można by uniknąć korzystając z porady specjalisty. A przecież pomoc udzielana już po pojawieniu się problemu bywa bardziej skomplikowana, a przez to droższa. Zatem lepiej wcześniej skorzystać z fachowej porady niż toczyć walkę w sądzie. A kiedy już dojdzie do sporu sądowego, to na pewno będziemy potrzebować profesjonalnego pełnomocnika.
Warto zatem wiedzieć, do kogo się wtedy udać. W ten sposób zaoszczędzimy nerwy, czas i pieniądze.

radca 3 do netu
Jeżeli jakiekolwiek okoliczności twojej sprawy wymagają porady prawnej albo wizyty w sądzie, to nie wahaj się i od razu poszukaj radcy prawnego. Często zapominamy – a niektórzy może nawet nie wiedzą – że radca prawny może udzielić nam wsparcia w problemach prawnych z każdej dziedziny, łącznie z reprezentowaniem nas przed każdym sądem. Radca prawny to profesjonalnie przygotowany prawnik z bardzo szerokimi kompetencjami – identycznymi jak adwokat. W dodatku jego usługi są dostępne finansowo dla większości osób. Co ważne, radcowie prawni prowadzą działalność niemal w każdej miejscowości, zatem możemy się z nimi kontaktować bez tracenia czasu i pieniędzy na dojazdy.

W czym pomoże radca prawny?
W jakich sprawach można skorzystać z jego porady? Radcowie prawni to profesjonaliści, którym możesz powierzyć wszystkie sprawy wymagające znajomości prawa i doświadczenia w jego stosowaniu.

radca 2 do netu
Radca prawny poprowadzi sprawy:
– w sądzie (w tym spadkowe, rozwodowe, karne, spory z pracodawcą lub kontrahentem);
– w urzędzie (w tym sprawy podatkowe, ustalenie zasiłku w ZUS lub KRUS);
– w gminie lub powiecie (w tym w zakresie wniosków o pozwolenia i zgody).
Poza tym wesprze cię w sprawach związanych z życiem zawodowym i prywatnym. Oceni umowę z deweloperem, pomoże złożyć reklamację lub napisać wniosek. Poprowadzi sprawę o podział majątku. Opracuje umowę spółki oraz wszystkie dokumenty niezbędne przedsiębiorcy.
Radca prawny ma pełne prawo do reprezentowania cię przed wszystkimi sądami (cywilnymi, karnymi i administracyjnymi) i przed samorządowymi kolegiami odwoławczymi we wszystkich rodzajach spraw, analogicznie jak inni pełnomocnicy procesowi. Może być twoim obrońcą w sprawach karnych i karnych skarbowych.

radca 1 do netu

Ważna informacja przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z usług radcy prawnego: każdy z nich jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej do kwoty 1,3 mln złotych.

Jak znaleźć radcę prawnego?
Radcowie prawni prowadzą kancelarie – własne lub wspólnie z innymi radcami prawnymi i ewentualnie z adwokatami. Co ważne – mogą być także być zatrudniani (np. przez przedsiębiorcę) na podstawie umowy o pracę.
Jeśli nie znasz żadnego radcy prawnego, możesz go znaleźć na stronie: www.szukajradcy.pl. Możesz tam wyszukiwać radców według ich specjalności, miejsca prowadzenia kancelarii (np. w okolicach twojej miejscowości), a nawet według znajomości konkretnego języka (przydatne przy sporach czy interesach prowadzonych z podmiotami zagranicznymi).

A jeżeli kogoś nie stać na poradę radcy prawnego?
Radcowie prawni udzielają porad również w punktach darmowej pomocy prawnej, prowadzonych w gminach w ramach państwowego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Z takiej pomocy mogą skorzystać osoby, którym w poprzednim roku zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Darmowa pomoc dotyczy równie osób poniżej 26-go albo powyżej 65-go roku życia, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, kombatantów, weteranów i osób zagrożonych albo poszkodowanych katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Pamiętaj jednak, że radca prawny z punktu darmowej pomocy nie będzie mógł cię reprezentować w sądzie. Ograniczy się do pomocy w sporządzeniu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym. Jeżeli wykażesz, że jesteś w trudnej sytuacji materialnej, sąd może postanowić o przyznaniu pełnomocnika z urzędu do prowadzenia twojego procesu.

Czy mogę bez obaw powierzyć radcy prawnemu informacje o swoich sprawach osobistych i majątkowych?
Pamiętaj, że radca prawny wykonuję zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że jest obowiązany do przestrzegania prawa i restrykcyjnych zasad etyki regulowanych Kodeksem Etyki Radcy Prawnego, w tym do zachowania tajemnicy zawodowej, która chroni interesy klienta.
Do istoty zawodu radcy prawnego należy uzyskiwanie od klienta w zaufaniu informacji, których klient nie ujawniłby nikomu bez szczególnej potrzeby.
Kodeks Etyki Radcy Prawnego stanowi, że: „Radca prawny zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Obowiązek zachowania tajemnicy obejmuje wszystkie uzyskane przez radcę prawnego informacje, niezależnie od ich formy lub sposobu ich utrwalenia. (…)”.
Zatem powierzając swoje sprawy radcy prawnemu możesz mieć pewność, że pozostaną one poufne.
Dlatego nie zwlekaj, kiedy pojawi się problem. Nie szukaj porady prawnej w Internecie ani u sąsiada – skorzystaj z wyszukiwarki www.szukajradcy.pl i znajdź swojego radcę prawnego.

Komentarze

1 komentarz

  1. Kolor odpowiedz

    Dobre informacje cenne podpowiedzi i dobry artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *