Cross Linking – czyli jak rozwiązać problem stożka rogówki

2020-08-04 10:02:20

Stożek rogówki to dość często występujące schorzenie wzroku, w większości diagnozowane u osób młodych. Nowoczesna metoda Cross Linking jest jednym z najlepszych sposobów na podjęcie walki z tą chorobą. Na czym polega? I jakie są inne możliwości korekcji stożka?

Stożek rogówki… czyli tak właściwie co?

Rogówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej. Chroni głębiej położone struktury oka i bierze udział w skupianiu wpadających do środka promieni świetlnych. Jest gładka, przezroczysta i lekko wypukła. Czasem może się jednak zdarzyć, że dojdzie do jej ścieńczenia i nadmiernego wybrzuszenia. Przyjmuje wtedy bardziej stożkowaty kształt – i tak powstaje schorzenie, które nazywamy stożkiem rogówki. Zazwyczaj pojawia się ono ok. 20 roku życia i powoduje występowanie objawów takich jak:

  • Rozmywanie się obrazu;
  • Szybko narastająca krótkowzroczność lub astygmatyzm;
  • Wrażenie aureoli wokół źródeł światła;
  • Pogorszenie wzroku w nocy;
  • Swędzenie i zaczerwienienie oczu;
  • Mnogie widzenie;
  • Nadwrażliwość na światło.

Stożek rogówki dotyczy najczęściej obojga oczu. Zwykle postępuje powoli. Czasami może się spontanicznie zatrzymać, a potem nagle znowu „ruszyć”. Ważne, żebyśmy nie bagatelizowali niepokojących objawów, jeśli takie zauważymy. Wczesne rozpoznanie i szybko wdrożone leczenie pomogą uniknąć powikłań – np. poważnych zaburzeń wzroku czy znacznego uszkodzenia rogówki wymagającego jej przeszczepu.

Zobacz także: http://vidiummedica.pl/pierwsze-objawy-stozka-rogowki-tego-nie-lekcewaz-vidium-medica-krakow/.

Jak leczyć stożek rogówki?

Leczenie schorzenia polega głównie na hamowaniu jego postępów – dzięki temu pacjent może uniknąć groźnych powikłań w przyszłości. Do głównych sposobów korekty stożka zaliczamy:

  • Cross Linking – najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda – opisujemy ją dokładnie nieco niżej.
  • Zabieg Topoguided – rzadziej dziś stosowane laserowe wyrównanie powierzchni rogówki w oparciu o jej topograficzny obraz. Poprawia jej kształt i zmniejsza objawy astygmatyzmu.
  • Wstawienie pierścieni Intacs – wszczepienie do rogówki indywidualnie dobranych, przyjaznych dla organizmu pierścieni, które nieco spłaszczają jej powierzchnię i pomagają ustabilizować wzrok.

Można też zastosować specjalne soczewki kontaktowe – głównie hybrydowe i miniskleralne. Nie hamują one postępów stożka, ale pozwalają lepiej widzieć osobom, które np. nie korzystały jeszcze z wyżej wymienionych zabiegów albo u których nie da się przeprowadzić leczenia chirurgicznego (np. w bardzo zaawansowanej postaci schorzenia).

Cross Linking, czyli nowoczesna korekcja stożka rogówki

Zabieg Cross Linking to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda hamowania stożka rogówki. Polega na nasączeniu rogówki roztworem ryboflawiny i naświetlaniu jej światłem UVA o specjalnie dobranej długości fali. Dzięki temu w kolagenie tworzącym tkankę zaczynają powstawać nowe wiązania krzyżowe, co powoduje usztywnienie i wzmocnienie rogówki. Zabieg można wykonać z abrazją (czyli zdjęciem nabłonka rogówki) lub bez niej.

Cross Linking to krótka i bardzo bezpieczna procedura. Do tego całkowicie bezbolesna – stosuje się miejscowe znieczulenie podawane w postaci kropel do oczu. Zabieg trwa ok. 50 minut. Co ciekawe, znane są też przypadki cofania się stożka po takiej terapii!

Z Cross Linking (i innych zabiegowych metod korekcji stożka rogówki) możesz skorzystać m.in. w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica http://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/leczenie-stozka-rogowki/.

O tym warto pamiętać po zabiegu Cross Linking

Bezpośrednio po Cross Linking możliwe jest krótkotrwałe uczucie dyskomfortu w okolicy oczu, lekkie zamglenie obrazu i nadwrażliwość na światło. To przejściowe objawy, które zwykle mijają już po kilku godzinach – oczy potrzebują trochę czasu na „powrót do formy” . Przez kilka pierwszych dni nosimy specjalną soczewkę opatrunkową, która przyspiesza regenerację nabłonka. Jednak prowadzenie samochodu bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazane – do kliniki dobrze przyjechać z osobą towarzyszącą.

W pierwszych tygodniach po Cross Linking musimy chronić wzrok przed promieniowaniem UV (unikamy opalania się, a na zewnątrz stosujemy okulary z filtrem), poza tym m.in. ograniczamy wysiłek fizyczny, unikamy tarcia i zanieczyszczenia oczu. Oprócz tego pamiętajmy o jeszcze jednym – aby stosować się do wszelkich zaleceń okulisty. Dzięki temu szybko będziemy mogli cieszyć się znakomitymi efektami zabiegu!

Czynniki ryzyka stożka rogówki

Na koniec dwa słowa o tym, skąd bierze się stożek rogówki. Nie jest znana jedna, bezpośrednia przyczyna jego powstawania. Do czynników najbardziej zwiększających ryzyko wystąpienia stożka zaliczamy m.in.:

  • Predyspozycje genetyczne;
  • Wrodzone wady oczu i schorzenia takie jak np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, zapalenie rogówki lub spojówki;
  • Niektóre choroby, np. zespół Downa, zespół Marfana;
  • Częste i intensywne tarcie oczu;
  • Niektóre choroby atopowe, w tym astmę i różne alergie.

Na większość z nich nie mamy wpływu, ale możemy postarać się unikać tarcia oczu. Ta pozornie mała zmiana zwiększy szansę na uniknięcie stożka rogówki!

Więcej informacji na temat stożka rogówki i jego leczenia znajdziesz na stronie http://crosslinking.pl/.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *