Czy rozmowy kwalifikacyjne po angielsku będą wkrótce standardem w Warszawie?

2019-03-21 4:18:25
Znajomość angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym staje się umiejętnością wymaganą od kandydatów do pracy na niemal każdym stanowisku. Wielu rekruterów sprawdza poziom znajomości języka już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej zadając kilka prostych pytań. Mogą one dotyczyć zajęć codziennych lub konkretnie branży, w której kandydaci ubiegają się o pracę. Niektórzy rekruterzy idą nawet o krok dalej. Wówczas cała rozmowa jest przeprowadzona po angielsku. Czy niedługo stanie się to codziennością?

 

Po co firmie rozmowa kwalifikacyjna po angielsku?

Jeszcze niedawno znajomość angielskiego była wymieniana w ofertach pracy raczej jako dodatkowy atut. Dziś, wraz z rozprzestrzenianiem się tego języka w życiu publicznym, jest to po prostu wymóg. Globalizacja z jaką mamy do czynienia, sprawia, że niemal w każdej branży przyjdzie nam załatwiać sprawy biznesowe z partnerami z zagranicy. Nawet w pracy fizycznej zdarza się, że przyjmowane są do niej osoby różnych narodowości. Z kolei umiejętność swobodnego porozumiewania się po angielsku w pracy z klientem jest oczywistą koniecznością. Bez znajomości języka angielskiego bardzo ciężko może być zdobyć dobrą pracę, zwłaszcza w największych polskich miastach, takich jak stołeczna Warszawa.

Osoby poszukujące zatrudnienia najczęściej dobrze wiedzą, jak ważną umiejętnością na rynku pracy jest dziś swobodne posługiwanie się językiem angielskim. Niestety dla wielu osób stwarza to pokusę do oszukiwania przyszłych pracodawców i wpisywania w CV znajomości języka na wyższym poziomie, niż władają nim w rzeczywistości. Mimo że takie kłamstwo zazwyczaj bardzo szybko wychodzi na jaw, wciąż nie powstrzymuje to wszystkich osób przed stosowaniem podobnych praktyk.

Rekruterzy, zwłaszcza ci przeprowadzający procesy rekrutacyjne w dużych firmach oraz dużych miastach, coraz częściej chcą ustrzec się przed oszustwem, a jednocześnie w najlepszy możliwy sposób sprawdzić kandydata do pracy. Istnieje na to bardzo łatwy i szybki sposób, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w całości lub chociaż w części po angielsku – to już standard w Warszawie.

Czy tego nowego trendu należy się bać?

Z punktu widzenia pracodawcy przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku ma mnóstwo zalet. Kandydaci jednak nie zawsze reagują na nie równie entuzjastycznie. Nawet te osoby, które w dokumentach aplikacyjnych podały prawdziwy poziom znajomości języka, stresują się, że źle wypadną. Każda rozmowa kwalifikacyjna powoduje nerwy, gdyż trudno jest nam opowiadać o swoich wadach i zaletach nieznanym osobom. Kiedy jeszcze to wszystko ma odbyć się w obcym języku, naprawdę łatwo o niepokój i stres.

Na szczęście do rozmowy o pracę można się przygotować. Jeśli wpisałeś w CV, że znasz język angielski w jakimkolwiek stopniu, śmiało możesz założyć, że zostanie to sprawdzone. Powinieneś więc podjąć odpowiednie kroki, aby nie dać się zaskoczyć podczas rozmowy. Powtórz podstawowe zwroty i słownictwo, zarówno to używane w życiu codziennym, jak i specjalistyczne, związane z branżą, w której chcesz pracować. Możesz również skorzystać z dostępnych w Internecie szablonów typowej rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeżeli poszukujesz pracy w Warszawie i spodziewasz się, że znajomość języka angielskiego zostanie u Ciebie sprawdzona w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, pomyśl nad profesjonalnym przygotowaniem. Skorzystaj z kursu angielskiego. Może się to wydawać przesadą, ale wcale tak nie jest, kiedy naprawdę zależy Ci na danej pracy. Poza tym lekcje nie muszą oznaczać rozbudowanego kursu, wystarczy krótki i intensywny kurs angielskiego, taki jak ten oferowany przez Tutlo. Nawet 20 minut dziennie poświęcone na konwersacje z native speakerem może w znaczny sposób poprawić Twój angielski, pomóc przełamać barierę w mówieniu i wzmocnić pewność siebie.

Wiesz już, jak ważna jest znajomość języka angielskiego. Zainwestuj więc w siebie i nie daj się zaskoczyć podchwytliwym pytaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wypróbuj kursy z native speakerami w Tutlo i zacznij mówić płynnie po angielsku!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *