Czym dziś zajmują się specjaliści PR?

2018-11-07 4:54:27
Public relations można określić jako działania mające na celu tworzyć pozytywny wizerunek firmy, instytucji lub osoby prywatnej i zadbać o ich dobre relacje i odpowiednią komunikację z otoczeniem. W obecnych czasach przed agencjami PR stoi wiele wyzwań związanych m.in. z postępem technologicznym oraz z upowszechnieniem się dostępu do Internetu.

 

Agencje PR dawniej…

Zgodnie z powszechnie przyjętym założeniem, do najważniejszych zadań agencji PR należy kształtowanie pozytywnego wizerunku klientów w relacjach z mediami. W związku z tym specjaliści od public relations pozostają w kontakcie z dziennikarzami, przekazują im istotne z punktu widzenia dbania o postrzeganie marki informacje i organizują spotkania oraz różnego rodzaju eventy i wydarzenia pozwalające przedstawić klientów w pozytywnym świetle. Dawniej najczęściej wykorzystywanymi kanałami komunikacji były radio, prasa oraz telewizja, zaś obecnie w znacznym stopniu na znaczeniu zyskał również internet. Dlatego też każda profesjonalna agencja public relations w Warszawie czy innym mieście ma w swojej ofercie usługi pozwalające w odpowiedni sposób zaprezentować klientów również w sieci.

…i dziś

Powszechny dostęp do Internetu oraz wzrost jego znaczenia sprawił, że obecnie należy on do najchętniej wykorzystywanych kanałów komunikacji. Nowoczesne technologie i cyfryzacja z jednej strony ułatwiły pracę specjalistom od PR chociażby jeśli chodzi archiwizację, z drugiej zaś strony sprawiły, że przed agentami stoją nowe wyzwania. Zasadniczo ich działania w dalszym ciągu mają budować pozytywny wizerunek klienta, jednak większość z nich odbywa się właśnie w sieci. Wymaga to odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności obsługiwania specjalnych programów analitycznych, które pozwalają z kolei zweryfikować skuteczność podejmowanych do tej pory kroków, a także zaplanować kolejne etapy pracy.

Nowoczesna agencja PR – czym się zajmuje?

Praca agencji PR w obecnych czasach nie ogranicza się wyłącznie do dbania o kontakty z mediami i przekazywania im informacji na temat klienta. Dziś istotne znaczenie ma również marketing internetowy, dlatego specjaliści od public relations muszą zadbać także o komunikację wielokanałową i obecność marki w sieci. Oprócz odpowiedniej strony internetowej firmy nie mniej istotne znaczenie ma również prowadzenie profili na popularnych portalach społecznościowych, blog pozwalający zaprezentować konkretne przedsiębiorstwo jako eksperta w danej dziedzinie czy pozycjonowanie lub współpraca z blogosferą. Takie kompleksowe działanie to gwarancja, że wiele osób pozna markę i jej ofertę, a sama firma zostanie zaprezentowana w pozytywnym świetle. Oczywiście wymaga to odpowiedniej wiedzy i wielozadaniowości, dlatego też można powiedzieć, że specjaliści PR mają obecnie więcej obowiązków niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dobra agencja public relations oferuje kompleksowe działanie obejmujące swoim zakresem nie tylko media tradycyjne, ale również pozwalające wykorzystać potencjał tkwiący w Internecie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *