Czym jest BHP i jak realizować je w naszej firmie?

2021-06-01 12:13:20

Dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy to absolutna podstawa w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od tego, jakie zadania realizuje. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych z zadanie służby BHP – kto może nimi zostać, jakie opcje oferuje obecnie rynek i czy możliwe jest zlecanie BHP na zewnątrz firmy?

BHP – co to jest?

Zdefiniowanie tego, czym jest bezpieczeństwo i higiena pracy jest o tyle trudne, że nie znajdziemy takiej informacji w żadnej obecnie obowiązującej ustawie. Na potrzeby naszego materiału możemy jednak założyć, że BHP to zbiór środków i norm prawnych, które umożliwiają przedsiębiorcy zorganizowanie firmy i poszczególnych stanowisk pracy w taki sposób, aby pracownik w ich trakcie:

– nie był nadmiernie narażony na wypadki,

– nie był nadmiernie narażony na choroby zawodowe,

– nie był nadmiernie obciążony psychicznie,

– nie był nadmiernie obciążony fizycznie,

– mógł swoje zadanie realizować w sposób produktywny.

Jak więc widać, BHP nie ogranicza się tylko do wąsko rozumianego bezpieczeństwa w chwili obecnej (czyli wykonywania konkretnego obowiązku zawodowego), lecz również uwzględnia długotrwałe skutki wykonywania danych obowiązków na danym stanowisku, a dodatkowo ma wpływ na to, jak zadania są realizowane w kontekście ich produktywności.

szkolenia BHP w Warszawie

Kto może dbać o BHP w firmie?

Niezależnie od tego, jak duża jest firma czy jakie usługi lub produkty oferuje, obowiązują ją poszczególne zasady BHP, a więc jednocześnie w firmie zawsze musi znajdować się jedna osoba, krótka będzie odpowiadała właśnie za zadania służby BHP. Najczęstsze opcje w takim przypadku, to zatrudnienie pracownika, który będzie odpowiadał za BHP, realizowanie zadań służby BHP przez samego pracodawcę, albo zlecenie zadań służby BHP, lub ich fragment, na zewnątrz, do innej firmy, która będzie poszczególne działania realizować dla nas, w naszej firmie.

Wykonywanie zadań służby BHP przez przedsiębiorcę

To bardzo popularna opcja jedynie w bardzo małych firmach. Wiążą się to najczęściej z tym, że to właśnie w nich chce się oszczędzać, nie ma więc potrzeby zatrudniania osobnego specjalisty do realizowania zadań służby BHP, a do tego zadań tych jest na tyle mało, ze sam przedsiębiorca podejmuje się ich realizacji.

To zdecydowanie najtańsza opcja z perspektywy pracodawcy, jednak należy pamiętać, że realizowanie zadań służby BHP nie jest takie proste. Jeżeli właściciel firmy nigdy wcześnie nie miał z BHP dużej styczności, będzie potrzebował i czasu, i pieniędzy, by odpowiednią wiedzę i umiejętności zdobyć, a dodatkowo później będzie potrzebował nie tylko czas na realizowanie poszczególnych zadań, ale również pieniędzy i czasu, by przynajmniej od czasu do czasu zdobywać nową wiedz i aktualizować obecną.

Zatrudnienie specjalisty ds. BHP

To idealne rozwiązanie, jeżeli z jednej strony przedsiębiorstwo nie ma problemów z kosztami takiego pracownika, z drugiej strony – gdy ilość obowiązków związana z BHP jest na tyle duża, by wypełniała etat danego pracownika. W kontekście kosztów należy mieć na uwadze, że mowa tutaj nie tylko o kosztach, jakimi jest pensja pracownika, ale również jego narzędzia pracy, miejsce pracy, często służbowy samochód, a warto stawiać również na budżet szkoleniowy.

Sam specjalista jest bardzo dobrym wyborem, gdyż w takim przypadku posiadamy dedykowanego pracownika (lub pracowników), który będzie odpowiedzialny za realizowanie zadań służby BHP. Nie jest to jednak opcja najtańsza, a staje się ona zupełnie nieopłacalna, gdy dana firma posiada bardzo niewiele zadań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Zlecanie zadań służby BHP innej firmie

To zdecydowanie jedna z popularniejszych opcji i w firmach niewielkich, i dużych przedsiębiorstwach. Niezależnie od tego, ile zadań związanych z BHP posiadamy, możemy wszystkie je (albo ich część) zlecić innej firmie – mogą to być np. same wstępne i okresowe szkolenia BHP. W takim przypadku zawsze otrzymamy ofertę dopasowaną do naszych wymagań, więc na pewno nie przepłacimy. Dodatkowo, jeżeli ilość obowiązków będzie rosnąć, firma na pewno zgodzi się na ich realizowanie, oczywiście już w innej cenie, jednak rozwiązanie to jest bardzo elastyczne, co jest jego olbrzymim plusem.

Plusem jest również fakt stawiania na profesjonalistów – firmy specjalizujące się w świadczeniu usług związanych z BHP dysponują specjalistami, którzy obsługują wielu klientów, mają szeroką i aktualną wiedzę a dodatkowo nieprzeciętne doświadczenie.

Całość będzie więc często idealnym wyborem nie tylko dla małych firm, ale również dla dużych przedsiębiorstw, które jednak samodzielnie nie chcą odpowiadać za BHP w swojej firmie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *