Czym jest inteligentny dom i jak rokuje na przyszłość?

2018-10-30 2:46:52

Inteligentny dom to wynalazek nowego budownictwa i architektury na miarę XXI wieku. Dom ten posiada zintegrowane instalacje, które dzięki systemowi centralnego sterowania, zwiększają bezpieczeństwo i komfort mieszkania domowników. Takie systemy są coraz częściej stosowane w nowo budowanych domach, a swą popularność zawdzięczają skutecznemu wprowadzaniu oszczędności w domowym budżecie. Co więcej, takie domy za sprawą wdrożenia rozwiązań ekologicznych na wysokim poziomie, są przyjazne dla środowiska. Choć główną ideą inteligentnego domu w pierwszej kolejności pozostaje maksymalne zwiększenie energooszczędności budynku.

 

Inteligentny dom: inwestycja, która się opłaca?

Jeszcze do niedawna takie budynki były kojarzone z luksusem dostępnym jedynie dla elit. Dziś jednak trudno byłoby wyobrazić sobie dom, który nie posiadałby przynajmniej podstawowych rozwiązań inteligentnych. Systemy inteligentnego domu z biegiem czasu stają się coraz bardziej dostępne i prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości będzie to powszechnie stosowana praktyka w nowym budownictwie. Skąd ta pewność?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2010 roku – 2010/31/WE, nakłada na państwa członkowskie obowiązek, aby od początku 2019 roku wszystkie nowo budowane budynki publiczne, powstające w krajach UE były zaprojektowane z myślą o niemal zerowym zużyciu prądu, a od początku 2021 roku również wszystkie nowe projekty domów.

Zastosowanie takich rozwiązań, jak zintegrowane systemy zarządzania w domach i budynkach publicznych, nie tylko obniża ogólne koszty związane z eksploatacją urządzeń grzewczych, sprzętów AGD czy innych sprzętów domowych, ale przede wszystkim jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla środowiska, ponieważ obniża emisję spalin i szkodliwych pyłów.

Czym można sterować automatycznie poprzez system inteligentnego domu?

Taki system pozwala również na ulepszenie działania poszczególnych instalacji w domu – tych tradycyjnych i nowocześniejszych. Bowiem w układ inteligentnego domu mogą zostać włączone: system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych, rolet, czy markiz, otwierania i zamykania okien połaciowych, system kina domowego, ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją oraz takie instalacje jak: instalacja centralnego ogrzewania CO, instalacja podgrzewania ciepłej wody CWU, instalacja pompy ciepła z wymiennikiem, instalacja paneli solarnych i fotowoltaicznych, instalacja elektryczna, oświetleniowa, alarmowa czy nawet instalacja zraszaczy do podlewania ogrodu. Chociaż trzeba przyznać, że obecnie system oferuje wiele możliwości automatycznego sterowania, nie zmienia to faktu, że możliwości inteligentnych domów wciąż będą wzrastać.

Zdecydowanie największą zaletą inteligentnych domów jest możliwość mobilnego sterowania, niezależnie od tego czy aktualnie znajdujemy się w domu czy poza nim. Dodatkowo wszystko to odbywa się za pośrednictwem naszego smartfona, laptopa lub innego urządzenia przenośnego. Biorąc pod uwagę wygodę użytkowania takich budynków, wysoką energooszczędność oraz fakt, że są one przyjazne środowisku, należy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie rozwiązania staną się standardem.

Sprawdź również: http://www.grako.pl/pl/

Komentarze

1 komentarz

  1. krys odpowiedz

    Ja ostatnio trafiłem na fajny sklep gdzie maja wszystko do automatyki domu świetna sprawa teraz steruje wszystkim z telefonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *