Dofinansują pszczoły

2016-07-30 10:16:27

Zarząd powiatu legionowskiego pozytywnie zaopiniował wniosek Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa (SSP) „Nasze Pszczoły” o dofinansowanie utworzenia pasieki edukacyjno-szkoleniowej. Na ten cel Powiat Legionowski przekaże blisko 10 tys. złotych.

To pierwsze tak duże przedsięwzięcie powstałego wiosną stowarzyszenia. Pasieka będzie składać się z pięciu rodzin pszczelich. Zostanie w pełni wyposażona i zaopatrzona w niezbędne narzędzia i środki ochrony. Zgodnie z przyjętymi założeniami pasieka ma służyć lokalnemu społeczeństwu. Dzięki jej istnieniu mieszkańcy będą mieli możliwość zaznajomienia się z tematyką pszczelarstwa poprzez organizowane warsztaty edukacyjne, których odbiorcami będą dzieci, młodzież i dorośli. Osoby chętne do prowadzenia własnej, przydomowej pasieki będą mogły, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapoznać się z podstawowymi czynnościami i zabiegami oraz pracą przy rodzinach pszczelich. Młodzi pszczelarze, których w ostatnich 3 latach przybyło w naszym regionie ok. 50, otrzymają szansę weryfikacji wiedzy i zdobycia doświadczenia. W planach jest także prowadzenie szkoleń dla początkujących pszczelarzy, konsumentów produktów pszczelich i sympatyków pszczelarstwa. Jeśli będzie taka potrzeba i warunki na to pozwolą, w miarę rozwoju pasieki, będzie możliwość udostępniania chętnym miejsca na postawienie własnych uli albo przekazanie im pod opiekę rodzin pszczelich hodowanych w pasiece.

Pasieka zorganizowana zostanie w sąsiedztwie lasów chotomowskich na działce o powierzchni 3000 m². Łączna wartość projektu to blisko 30 tys. złotych. Powiat Legionowski przekaże 9.920 zł, pozostałe koszty zostaną pokryte ze środków własnych stowarzyszenia.

O tym, jak ważną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki pracy tych pożytecznych owadów mamy ok. 70 proc. żywności na naszych stołach. Oprócz zapylania niemal wszystkich roślin rosnących w naszej strefie klimatycznej, pszczoły produkują miód, wosk pszczeli, pyłek i pierzgę oraz mleczko pszczele. Istnieje teoria mówiąca, że jeśli wyginą pszczoły, ludziom pozostanie zaledwie 4–5 lat życia na Ziemi. Produkty i surowce pszczele znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, medycynie i farmacji. Zagrożeniem dla pszczół są pasożyty, pestycydy, utrata siedlisk, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne prowadzące do zmniejszenia się pszczelej populacji w zastraszającym tempie. Dlatego optymizmem napawa fakt, że wśród społeczeństwa wzrasta świadomość znaczenia tych owadów w naszym życiu, jak i działań profilaktycznych mających na celu ich ochronę.

Misją SSP „Nasze Pszczoły” jest przeciwdziałanie ginięciu pszczół, promocja zdrowej żywności oraz propagowanie wiedzy z zakresu ratowania zanikającej roślinności miododajnej. Ponadto stowarzyszenie koncentruje swoje działania na pobudzaniu świadomości społeczeństwa poprzez współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami, przedszkolami oraz innymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz ochrony środowiska. Dodatkowo skupia się na kultywowaniu tradycyjnego pszczelarstwa i produktów pszczelich poprzez udział w lokalnych wydarzeniach kulturalno-oświatowych, integrowanie środowisk pszczelarskich i podnoszenie kwalifikacji pszczelarzy oraz edukację osób zainteresowanych założeniem pasieki. Zapobieganie chorobom i zatruciom pszczół oraz popularyzowanie polskiego miodu i innych produktów pszczelich również należą do sfery aktywności podejmowanych przez stowarzyszenie.

źródło: Powiat Legionowski

Komentarze

1 komentarz

  1. zibi odpowiedz

    Marku jestem pełen podziwu dla Twojej pasji i pszczółek którymi tak pięknie i profesjonalnie się zajmujesz. Pozdrawiam Zbyszek Dz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *