Dom z piwnicą czy bez – jak wybierają mieszkańcy Mazowsza?

2017-05-18 3:49:46

Projekt domu Amber 3 BSA1489

Piwnica już dawno przestała pełnić rolę miejsca przydatnego jedynie do przechowywania nieużywanych na co dzień rzeczy. Z powodzeniem może pełnić również inne funkcje, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej. Czy takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością? Jakie ma zalety i dlaczego warto się na nie zdecydować?

 

 

Według dostępnych statystyk, większość inwestorów z województwa mazowieckiego w 2016 r. zdecydowała się na wybudowanie nieruchomości bez piwnicy. Pomimo tego domy podpiwniczone nadal cieszą się zainteresowaniem i osoby, które je posiadają wiedzą, jak cenne są ich zalety. Takie budynki zapewniają nietypowe możliwości aranżacyjne, pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i stworzenie dodatkowych pomieszczeń użytkowych.

Dlaczego warto wybrać dom z piwnicą?

Zwolennicy domów podpiwniczonych przekonują, że ich główną zaletą jest dodatkowa izolacja termiczna. Przestrzeń pod pomieszczeniami mieszkalnymi zabezpiecza budynek przed stratami ciepła, co może mieć miejsce w przypadku domów, które bezpośrednio stykają się z gruntem. Ocieplana piwnica sprawia, że pokoje znajdujące się na parterze nie wychładzają się zbyt szybko. Dzięki temu minimalizują się koszty związane z ogrzewaniem.

Dodatkowa przestrzeń pozwala także wygospodarować sporo miejsca na kotłownię i przechowywanie opału na zimę. Zwolennicy budowania podpiwniczonych domów przekonują, że umieszczenie pieca centralnego ogrzewania w piwnicy jest najlepszym rozwiązaniem – dzięki temu strefa mieszkalna nie brudzi się zbyt szybko. Podziemna kondygnacja pozwala także na wygospodarowanie niewielkiego magazynu przeznaczonego na sezonowe akcesoria rekreacyjne i zapomniane przedmioty. Niższa temperatura panująca w piwnicy tworzy idealne warunki do przechowywania przetworów domowej roboty, jest to więc znakomite miejsce na spiżarnię.

Projekt domu BW-19 podpiwniczony

Dodatkowa przestrzeń

To nie wszystkie zalety projektów domów z piwnicą. Jak już zostało wspomniane, nowoczesna piwnica przestała być jedynie miejscem do przechowywania produktów spożywczych czy kotłownią. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na urządzenie w niej domowej siłowni, sali bilardowej, pralni, pokoju telewizyjnego czy nawet osobnej sypialni i łazienki dla gości. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, żeby dodatkowa przestrzeń powiększyła metraż samego domu i stała się kolejną funkcjonalną powierzchnią użytkową.

Podziemna kondygnacja może także pełnić rolę garażu. Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza gdy inwestorzy nie dysponują dużą działką, na której mogliby wybudować garaż wolnostojący. Jeżeli zależy Ci na oszczędności miejsca na posesji, podziemny garaż to znakomite rozwiązanie. Dodatkowa powierzchnia w piwnicy pozwala również urządzić domowy warsztat lub pomieszczenie do przechowywania narzędzi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *