DZIEJE SIĘ U NAS… Fasada samorządu czyli listek figowy

2018-10-05 8:48:12

 

„4 lata byłem częścią fasady samorządu” – to słowa jednego radnego, który bardzo zawiódł się na samorządzie i postanowił drugi raz nie kandydować. Udzielił on redakcji TiO wywiadu, który miał znaleźć się w gazecie. Gdy jednak nasz rozmówca przeczytał to, co sam mówił, przestraszył się. Najpierw chciał złagodzić własne wypowiedzi, a potem poprosił aby w ogóle nie publikować tego wywiadu.

Maciej Lerman

Mówił, że radni dostają tylko strzępki informacji i w zasadzie większość z nich nie wie za czym głosuje oraz jakie będą skutki podejmowanych przez nich uchwał. A niektórzy z nich nawet nie chcą wiedzieć. Skądinąd wiadomo, że w wielu samorządach radni są niemal całkowicie uzależnieni od wójta, burmistrza czy prezydenta. Nie reprezentują więc interesów mieszkańców, ale siedzą cicho przez 4 lata i biorą diety. Natomiast na 2 miesiące przed wyborami zaczynają obiecywać złote góry i liczą, że mieszkańcy kolejny raz dadzą się nabrać.
Nie to jednak jest najgorsze. Przez swoją bierność i całkowite podporządkowanie włodarzom stanowią oni parawan, za którym rządzący mogą dopuszczać się wielu nieprawidłowości, a nawet niecnych czynów. Najwyraźniej rola listka figowego wcale im nie przeszkadza. Natomiast rządzący z działalności takich radnych są bardzo zadowoleni. Zawsze mogą bowiem powiedzieć: – „to nie ja sprzedałem działkę za bezcen pod supermarket” albo „to nie ja wydzierżawiłem ten teren bez przetargu” itd., ale powiedzą – „to radni w swojej mądrości tak zdecydowali”.
Są jednak tacy, którzy mówią, że właśnie na takich radnych kolejny raz zagłosują. Uważają, że ci którzy od dawna są radnymi, już się nachapali i „więcej kraść nie będą”. Mówią też że najważniejsze jest ich duże doświadczenie. Jest w tym jakaś racja.Warto jednak pamiętać, że ktoś, kto ma dużo, zwykle chce mieć jeszcze więcej. A doświadczenie w kombinowaniu bardzo może mu w tym pomóc. ML

Komentarze

1 komentarz

  1. WK odpowiedz

    Radni to nic wiecej jak odbicie elektoratu. Jesteśmy społeczeństwem biernych i tchóżliwych Elojów eksploatowanych przez odrażąjących (ale przypudrowanych) Morloków. 🙂
    http://www.youtube.com/watch?v=2_XQ5ITv7p0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *