FELIETON. Dziwię się… Samorządowy geszeft

2017-07-23 7:35:49

Geszef – to inaczej szwindel, czyli nieuczciwy interes handlowy albo zwykle oszustwo. Dlaczego kojarzy mi się za samorządem? Być może dlatego, że zbyt długo się nim zajmuję i za dużo już o nim wiem.

Choćby w ostatnim tygodniu, dotarły do mnie informacje o radnym, który przez 20 lat prowadził nie do końca legalny zakład przemysłowy, a obecnie wymiguje się od wykonania prawomocnego wyroku sądu. W wyroku tym orzeczono bowiem rozbiórkę prowadzonej przez niego wytwórni. Aby zakład mógł nadal funkcjonować, radny ten zaczął nawet udawać ekologa i twierdzi, że rozbiórki nie może teraz przeprowadzić, bo trwa właśnie okres lęgowy ptaków.

Z kolei włodarz gminy, a właściwie miasta, podpisał umowę z jednym deweloperem, dzięki której deweloper nie będzie musiał zapewnić na własnym terenie odpowiedniej ilości miejsc postojowych dla mieszkańców planowanego budynku. Włodarz pożyczył po prostu deweloperowi miejsca parkingowe znajdujące się na gminnej działce. Nie zważał przy tym na to, że z miejsc tych korzystają obecnie inni mieszkańcy. W końcu, już dawno przestał się przejmować takimi drobnostkami jak miejsca do parkowania. A na wszelki wypadek sam wyprowadził się z miasta.

Zadziwiła mnie także interpretacja przepisów dokonana przez dewelopera. Jego zdaniem bowiem, w miejscowym planie zagospodarowania nie ma definicji „własnej działki”, a więc za takową może on uznać każdą działkę, którą może czasowo dysponować. Tym razem trafiła się okazja, bo spotkał włodarza, który zrozumiał jego problem. Dlatego pożyczył od niego działkę należącą do gminy. Innym razem natomiast, może przeznaczyć na miejsca parkingowe działkę należącą do własnej ciotki, która mieszka na przykład pod Szczecinem.

Ale nie ma się czemu dziwić. Inni samorządowcy od lat bezkarnie rozdzielają atrakcyjne lokale mieszkalne i usługowe mając przede wszystkim na względzie interes swojej najbliższej oraz dalszej rodziny, a zapominając o tzw. zwykłych mieszkańcach. Dlatego w ogóle nie zdziwiła mnie informacja, że władze miasta od lat, za darmo użyczają działki wybranym firmom. Dzięki temu nie muszą one ponosić tak wysokich kosztów jak ich konkurencja.

W końcu z oświadczenia majątkowego najwyższego przywódcy lokalnego samorządu dowiedziałem się, że na machinacjach nieruchomościami wyciąga on dużo więcej niż otrzymuje pensji. Może więc, samorząd to tak samo dobry geszeft jak każdy inny…

ML

Komentarze

6 komentarzy

 1. RATOWNIK odpowiedz

  tak na marginesie twierdzę że Jan Kłamiec z ferajną rzucili tonącemu Dudzie kowadło

 2. wieszcz odpowiedz

  Daro czarny kur zapiał, a to znak rychłej zmiany. Już wkrótce Trąby Jerycha będą grzmiały o upadku POtworów. Znaki na niebie się pojawią, a lisci to juz przecie proboszcz po trzykroć wyparł sie oszalalego Grabca, Demony opanowały Smogorzewskiego, oj bieda im bieda…..tylko patrzec jak nadciagnie szwadron archaniołów by uwolnić lud sponiewierany…….

 3. elwuo odpowiedz

  W naszym pięknym mieście najlepiej mają koledzy rządzących, przykład – nowa budowa na ul. 3-go Maja.

 4. Daro odpowiedz

  Nie runą, nie runą, o to już zadba cały sztab “kreatorów rzeczywistości” którzy wszędzie i wszystkim będą ogłaszać że nic takiego przecież się nie stało, całe to zamieszanie to zemsta pseudo dziennikarzy upadającej gazety
  Takie “manewry” były już praktykowane nie raz i nie raz jeszcze o nich usłyszymy.
  Prawda jest niestety taka że wszystkie te machloje odbijają się na zwykłych mieszkańcach
  Mimo tego co próbują udowodnić opłacani klakierzy Legionowo przestaje być miastem w którym da się normalnie żyć bo wszystko jest robione po to aby uprzywilejowane grupy mogły zarobić pieniądze

 5. wyborca 2 odpowiedz

  ten załgany bohater afer bez liku za swoją pazernośćm chamstwo i ignorancje wobec narodu bedzie siedział, bedziesz siedział ! bedziesz siedział ! bedziesz ziedzia ł ………….

 6. wyborca odpowiedz

  …….a kiedy mury pięknych Murali …..runą, runą, runą, …..to odsłonią tych śmieci świat……..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *