Facebook


DZIWIĘ SIĘ… Szczęśliwi ludzie w małych domkach…

2018-04-22 12:55:29

Jak się okazuje, najszczęśliwsi ludzie na świecie żyją w Danii. Powstało nawet na ten temat kilka książek. Niedaleko za nimi, w tej konkurencji, są inni Skandynawowie: Szwedzi i Norwegowie. Społeczeństwa te mogą pochwalić się także najwyższym poziomem życia, najwyższymi dochodami na głowę mieszkańca, poziomem bogactwa itd. I to wszystko pomimo niesprzyjającego klimatu.

MACIEJ LERMAN

Co ciekawe, ci bogaci ludzie najczęściej mieszkają w małych, na dodatek, drewnianych domkach, które ciągle konserwują i malują, choć większość z nich stać jest na budowę nowych. Podobnie ich władze komunalne, najczęściej nie mają wielkich siedzib, wyłożonych marmurami i przypominających pałace, ale mieszczą się w małych schludnych i niczym nie wyróżniających się budynkach otoczonych zielenią.
Warto przypomnieć, że podobnie wyglądało kiedyś Legionowo. Małe drewniane domki z werandami, otoczone wielkimi ogrodami i starymi drzewami porastającymi wydmowy teren. Ale to już przeszłość. Od jakiegoś czasu gremia rządzące w mieście uparły się bowiem, aby w miejsce małych domków i zielonych ogrodów, stworzyć betonowe blokowiska, maksymalnie zagęszczone, pozbawione zieleni i wolnych publicznych przestrzeni.
Jednocześnie możemy zaobserwować dokładnie odwrotne zjawiska, niż te występujące w krajach skandynawskich. Władze samorządowe mają za punkt honoru stawianie pomników własnej próżności. Wielkie ratusze, krzykliwe i drogie siedziby urzędów i innych instytucji wznoszone z pieniędzy w sumie niezamożnego społeczeństwa. Podobnie jak ma to miejsce w biednych krajach Afryki, Azji i innych rządzonych przez dyktatorów.
Patrząc na skalę inwestycji i przyzwolenie na bezładne zabudowywanie ostatnich wolnych działek, łatwo można sobie wyobrazić, że niedługo zabraknie tu miejsca – przynajmniej miejsca dla szczęśliwych ludzi.

ML

Komentarze

3 komentarze

 1. Kamil odpowiedz

  A Lerman nadal się dziwi i od tego dziwienia całkiem zdziwaczał

  1. Daro odpowiedz

   Każdy kto tylko ośmieli się mieć własne zdanie, każdy komu nie podoba się betonowa pustynia w jaką zamienia się Legionowo z automatu staje się dziwakiem.
   W referacie propagandy i zastraszania mieszkańców Legionowa niedługo zabraknie nicków do podpisywania za pomocą których walczy się z “niepokornymi” mieszkańcami

 2. goniec odpowiedz

  ale Romuś i jego banda są zadowoleni a reszta niech sie goni, taka jest POlityka w naszym miescie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *