DZIWIĘ SIĘ. Wszystko na opak

2018-11-28 4:51:33

Nowa kadencja samorządu, to czas wyznaczania sobie nowych celów, a jednocześnie posumowań. W sumie dobrze, że okres ten zbiegł się w czasie z momentem, kiedy niemal całe miasto musi stać w korkach, z powodu jednoczesnego remontu 2 głównych arterii komunikacyjnych w Legionowie. Słychać też głosy, że ktoś tu nie pomyślał i nie zaplanował tych remontów tak jak by należało…

Maciej Lerman

Wyszło również na jaw i widać to już gołym, że w ostatnich latach zostały zaniedbane sprawy planowania inteligentnych rozwiązań komunikacyjnych, a w szczególności budowy odpowiedniej ilości bezkolizyjnych przepraw przez tory kolejowe. Skutki tej krótkowzroczności są takie, że coraz trudniej jest się przedostać z jednej części miasta do drugiej. Ciągle trzeba stać w korkach, a jakakolwiek awaria, kolizja czy remont na głównych ulicach powoduje komunikacyjny paraliż. Stoimy wiec codziennie w korku na ul. Zegrzyńskiej, stoimy przy przejeździe na Bukowcu i stoimy też przed tunelem na Przystanku.

Ale z tym planowaniem, w ogóle u nas rządzący mają chyba kłopot. Przyjezdni i nowi mieszkańcy często pytają bowiem, dlaczego Legionowo nie ma obwodnicy. Powstają one niemal we wszystkich ościennych, nawet dużo mniejszych miejscowościach: Jabłonnie, Serocku, Nowym Dworze, Radzyminie, Markach, Czosnowie, Łomiankach itd. U nas natomiast, tak musimy odpowiadać, mamy obwodnicę przez środek miasta. Za to parki, zamiast w mieście planuje się u nas na jego obrzeżach, a najchętniej, tak jak ostatnio przy ul. Prymasowskiej, w okolicznych lasach.

Na tym, robieniu wszystkiego na opak jednak nie koniec. To u nas przecież zaczęto budować ścieżki rowerowe zamiast chodników, a parkingi dla samochodów w takich miejscach, w których nikt nie zamierza parkować. Wszędzie indziej też, kolej sama buduje dworce i je utrzymuje, a u nas ciężar ten ten postanowiono zrzucić na barki samych mieszkańców. Nie tylko musieli oni zapłacić za jego budowę i utrzymanie, ale także nie znajdą tam zwykłej kasy biletowej, jaką normalne dworce muszą posiadać.

Czym jeszcze wyróżniamy się wśród innych miejscowości? Buduje się u nas zawrotną wprost ilość tzw. siłowni plenerowych i zachęca seniorów do aktywności fizycznej. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie miejsce, w którym są one lokalizowane. Taki pokazowy wręcz obiekt, zwany nawet Parkiem Zdrowia, zlokalizowano niestety w bezpośrednim sąsiedztwie przepompowni ścieków, a ponadto w miejscu, w którym notuje się najwyższe w mieście stężenia w powietrzu szkodliwych pyłów.

Co jeszcze? Legionowo od kilku lat jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem gęstości zaludnienia. Mimo to i wbrew protestom mieszkańców, władze nadal planują dogęszczanie miejskiej zabudowy poprzez umożliwianie budowy nowych bloków i likwidację terenów zielonych. Nadal też chcą promować miasto i przyciągać nowych mieszkańców, chociaż nie zostały rozwiązane problemy, przez które tym obecnym żyje się coraz gorzej.

Czy w nowej kadencji samorządu, nowym radnym, uda się to zmienić? Może być to trudne. W końcu sternik pozostał ten sam, a i większość popierających go radnych wydaje się stabilna.

ML

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *