Facebook


Efektowne czy efektywne formy reklamy zewnętrznej?

2016-11-10 11:17:50

Nie każdy ma świadomość, że reklama zewnętrzna stosowana była już w czasach starożytnych. Umieszczano wtedy reklamę zewnętrzną w formie napisów i rysunków na ścianach budynków, kamiennych lub terakotowych szyldach karczm i zajazdów. Obowiązujące wtedy znaki cechowe stosowano do oznaczania nazw uliczek miejskich. Egipcjanie tysiące lat temu wykorzystywali wysokie skalne obeliski do publikacji zasad prawa. Na tablicach skalnych umieszczono przecież prastare prawo mojżeszowe. W XIX wieku w Nowym Yorku powstał pierwszy plakat zewnętrzny, było to dokładnie w 1935 roku. Miał on 50 stóp kwadratowych, a wykonała go pracownia Jareda Bella, w której drukowane były zwyczajne plakaty na potrzeby cyrku. W roku 1900 w Stanach Zjednoczonych podczas trwania narodowych kampanii reklamowych, wprowadzono standard billboardu. Dziś producenci reklam z sentymentem wracają  do historii w przeróżnym kontekście. Coraz bardziej pracuje się nad subtelnością przekazu i udaje się to ostatnio osiągnąć dzięki inspiracjami retro.

Reklama zewnętrzna w odbiorze społecznym

Reklama zewnętrzna wzbudza sporo skrajnych emocji, bywa nawet obiektem krytyki. Dzieje się tak dlatego, że eksponowana w przestrzeni publicznej jest oglądana i oceniana przez szerokie gremium osób. To dobrze dla niej, bo ma duży zasięg, ale też niedobrze, bo musi się wpasować w dość zróżnicowane gusta, a one bywają sprzeczne. Panuje przekonanie, że oszpeca krajobraz, zasłania widok na ciekawą architekturę czy zabytki, przeszkadza w komunikacji, że jest zbyt nachalna i przez swoją natarczywość wywołuje stres. Za szczególnie dokuczliwe uważane są reklamy zasłaniające światło słoneczne i reklamy świetlne jak np. wideobilboardy utrudniające sen i wypoczynek w sąsiadujących z nimi budynkach mieszkalnych czy biurach. Dyskusyjna jest ich skuteczność, ponieważ w natłoku wielu komunikatów z różnych szyldów, trudno wyłowić jakikolwiek przekaz. Umieszczanie nośników reklamowych w pobliżu dróg może, zdaniem niektórych, doprowadzić do wypadku zapatrzonych na nie kierowców. Nie można pominąć kontekstu ekologicznego, bowiem produkcja reklam pochłania olbrzymie ilości energii i chemikaliów. Reklamy są podświetlane, a więc powodują jakby niepotrzebne zużycie energii elektrycznej z punktu widzenia ogólnego bilansu oszczędności energii na Ziemi. W wielu miejscach na świecie reklamy zewnętrzne podlegają bardzo ścisłym regulacjom lub są całkowicie zakazane, np. na Hawajach, czy w norweskim Bergen. W Polsce ciągle trwają prace nad wprowadzeniem stosownych uregulowań dotyczących reklamy zewnętrznej. Tym niemniej ciągle powstają nowoczesne formy reklamy zewnętrznej, które są wykorzystywane w marketingu i to z powodzeniem.

skingen1

Efektywnie i efektownie – czyli wyróżnij się z klasą

Kasetony reklamowe to jedna z najbardziej eleganckich i skutecznych metod zaprezentowania firmy, sklepu czy salonu kosmetycznego. Najczęściej spotykanym rodzajem tego typu reklamy są kasetony świetlne wykonane z odpowiednio zaginanego dibonu. Z uwagi na atrakcyjną cenę tego materiału kasetony reklamowe z dibondu są idealnym wyborem dla każdego, kto chce mieć szyld skrojony na miarę swojej marki. Opcjonalne oświetlenie kasetonu stanowi wodoodporny układ LED. Ta forma reklamy zewnętrznej doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju dekoracji, liter i znaków przestrzennych 3D. Jest efektowna, trwała, solidnie wykonana i łatwa w montażu, a także odporna na trudne warunki atmosferyczne.

Kasetony reklamowe dostępne są np. u producenta reklam zewnętrznych Easy BTL (sprawdź: http://easy-btl.pl) w kolorystyce: czarny mat, czarny połysk, biały mat, biały połysk, srebrny, czerwony, niebieski, zielony, żółty, srebrny szczotkowany (za dopłatą) oraz złoty szczotkowany, również za dopłatą. Firma wykonuje kasetony reklamowe z dibondu na zamówienie – o dowolnych wymiarach i dowolnej grafice. Wszystko tak naprawdę zależy w dużej mierze od potrzeb i pomysłów klienta, choć producent służy też wsparciem doradczym. Oprócz tego, w EASY BTL można zamówić również kasetony reklamowe z profili aluminiowych, kasetony z licem winylowym, litery 3D z podświetleniem LED, litery ze styroduru, plexi, pcv i mdf (również lakierowane).

noel

Współczesna reklama zewnętrzna nie ogranicza się jedynie do mało efektownych banerów czy wyklejanych tablic informacyjnych, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Nie ma obecnie żadnego problemu, by specjalistyczne maszyny wycięły najróżniejsze kształty kasetonów reklamowych. Nowoczesny proces produkcji pozwala na dowolne kreowanie końcowego efektu każdej reklamy, a co za tym idzie możliwości są praktycznie nieograniczone. Ważne jest natomiast, żeby nad samym projektem reklamy, która ma funkcjonować w przestrzeni publicznej, pracowali fachowcy, a właściwie nawet artyści.

know3-maly

Dodatkowo kasetony mogą być wyposażone w reklamę świetlną z wykorzystaniem energooszczędnych diod LED – jedną z popularniejszych ostatnio, bo widoczną całą dobę, a szczególnie późnym jesiennym i zimowym popołudniem oraz w nocy. Energooszczędne diody LED, użyte w reklamach świetlnych pomagają minimalizować koszty za pobór energii, a tym samym przyczyniają się chociaż w pewnym stopniu do zaoszczędzenia energii na świecie.

Komentarze

1 komentarz

  1. Dominik odpowiedz

    Jedno i drugie ma znaczenie 🙂 Dzięki firmom takim jak PRO-KOMP z Piaseczna można mieć jednak pewność, że wszystko bedzie wyglądało idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *