Energia elektryczna w Polsce. Poradnik odbiorcy prądu

2020-07-30 10:32:16

Jakie taryfy energetyczne obowiązują w Polsce i którą wybrać? Jak należy czytać oferty sprzedawców energii elektrycznej i co właściwie obejmują ceny prądu? Oto kilka informacji na temat rynku energetycznego w Polsce, z którymi każdy konsument powinien się zapoznać.

Rynek usług energetycznych w Polsce może wydawać się dla nowicjusza skomplikowany. Podłączając energię elektryczną do domu lub mieszkania, możemy wybierać między kilkunastoma firmami oferującymi sprzedaż prądu. Musimy wybrać też właściwą taryfę rozliczeniową. Kiedyś sprawa rzeczywiście była prostsza – dostawca był nam narzucony niejako z urzędu. Korzystaliśmy z usług firmy, do której należała infrastruktura energetyczna w danym regionie. Uchwalone w 2007 roku zmiany prawne, w dużym uproszczeniu, wprowadziły rozdział dystrybucji i sprzedaży prądu. Mamy pełną swobodę w wyborze dostawcy prądu. Problemem nie jest też zmiana sprzedawcy. Możemy jej dokonać w dowolnym momencie, bez konieczności wymiany instalacji elektrycznej i liczników, jeżeli tylko konkurent naszego dotychczasowego usługodawcy przekona nas ofertą.

Czym różnią się taryfy energii elektrycznej w Polsce

Dostawcy prądu z reguły dzielą swoje oferty na te przeznaczone dla klientów biznesowych i klientów indywidualnych (właścicieli gospodarstw domowych). Ten rozdział nie wynika tylko ze strategii marketingowej, ale wprost z reguł prawnych w Polsce. Oferty na sprzedaż energii elektrycznej dla przedsiębiorców nie podlegają regulacjom. Ceny prądu dla klientów indywidualnych są natomiast pod kontrolą Urzędu Regulacji Energetyki, który sprawuje pieczę nad tym, by rachunki za energię dla domów nie poszybowały w górę.

Firmy, zależnie od swojego zapotrzebowania na napięcie i moc umowną, korzystają z taryf A,B lub C. Energia elektryczna dla domu to taryfy G. W ramach taryfy G mogą się rozliczać także właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych pracujący z domów. Najpopularniejsze taryfy dla klientów indywidualnych to G11 i G12, znane też jako taryfa całodobowa i nocna. Drugi znak w nazwie taryfy określa moc umowną pobieranej energii. Cyfra 1 wskazuje, że moc do 40 kilowatów, która spełnia zapotrzebowanie energetyczne domu lub mieszkania. Trzeci znak w nazwie odnosi się do liczby stref rozliczeniowych w danej taryfie. W przypadku taryfy jednostrefowej G11 klient płaci jednolitą stawkę za każdą kilowatogodzinę na liczniku, niezależnie od pory, w której zużył energię. Klienci w taryfach dwustrefowych G12 mają tańszy prąd nocą i w godzinach poza szczytem energetycznym. Większość konsumentów korzysta domyślnie z taryfy G11, ale G12 może być korzystnym rozwiązaniem, na przykład dla mieszkań z energochłonnym ogrzewaniem elektrycznym, które zużywa najwięcej prądu właśnie nocą.

Jak zmienić sprzedawcę prądu

W przypadku większości ofert do zmiany dostawcy energii wystarczy kontakt z nowym, preferowanym sprzedawcą. Dzwonimy, umawiamy się na rozmowę z konsultantem, a resztę formalności, w tym wypowiedzenie umowy z dotychczasowym usługodawcą, załatwia firma, z której oferty chcemy skorzystać. Tak jest choćby w przypadku Enei, jednej z czołowych polskich spółek energetycznych. Na stronie firmy znajdziemy wszystkie niezbędne informacje kontaktowe, jak również aktualne stawki i szczegóły ofert dla klientów indywidualnych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *