FELIETON. Patologia w prasie samorządowej

2018-05-26 1:06:19

Władze samorządowe nie powinny wydawać prasy ale tylko biuletyny informacyjne. Rolą prasy jest bowiem społeczna kontrola władz samorządowych, a gazety finansowane i wydawane przez władze nigdy nie będą kontrolować swoich mocodawców. Najlepszym przykładem jest Legionowo…


Niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jedno z jej zadań stanowi społeczna kontrola lokalnych władz – wskazuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Rzecznik zwrócił uwagę ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, na negatywne skutki wydawania prasy przez władze samorządowe. Rzecznik podkreślił, że jednym z głównych zadań niezależnej prasy jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniem władz lokalnych. Ponadto opowiada się on również za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorządy.

Zdaniem Adama Bodnara władze samorządowe nie powinny wydawać prasy, ale jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi. „Uzurpowanie przez biuletyny samorządowe roli gazet wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy prywatnej, co jest podważeniem fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa dostępu obywateli do informacji publicznej” – wskazuje Bodnar.

Patologia, przeciwko której występuje RPO bardzo przypomina tę z Legionowa, gdzie gazeta wydawana przez miejska spółkę i finansowana przez Urząd Miasta mianuje się prasą niezależną. Ponadto prasa wydawana przez władze samorządowe na każdym kroku atakuje wszystkich oponentów władz w tym również niezależne media. Czy to oznacza, że w naszym mieście podważane są zasady wolności słowa i prawa dostępu obywateli do informacji publicznej?

Karol Krawczyk

Komentarze

3 komentarze

  1. Michał odpowiedz

    Nie tylko w Legionowie – wypaczenie idei samorządowej. Weźmy pod uwagę to co dzieje się w Zegrzu Północnym w GMINIE SEROCK. Info na FB: Zegrze – mieszkańcy przeciw budowie Portico Marina.

  2. Daniel odpowiedz

    W Legionowie jest po prostu PATOLOGIA. Doszło u nas do całkowitego wypaczenia idei samorządowej. To już nie jest demokratyczny samorząd tylko zwykła MAFIA…………………… !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *