FELIETON. SMOG zamiast parku

2017-02-06 9:30:46

Badania naukowe, unijne przepisy oraz nowe zalecenia dotyczące hodowli przewidują, że zwierzęta nie powinny być trzymane w ścisku i zagęszczeniu. Trwają także prace nad całkowitym zakazem tzw. chowu klatkowego kur. Okazuje się, że zwierzęta trzymane w takich warunkach są słabsze, bardziej narażone na choroby i dlatego potrzebują stałego aplikowania leków.

Co ciekawe, dokładnie w odwrotnym kierunku idą rządzący w naszym mieście. Prowadzone przez nich działania i tworzone plany zagospodarowania przestrzennego przewidują bowiem, że ludzie w Legionowie mają mieszkać w coraz większym ścisku. Chociaż według statystyk, Legionowo już jest miastem o największej gęstości zaludnienia w Polsce.

Ostatnio zdziwiła mnie także informacja, że ratusz ma chrapkę na zalesiony teren ciągnący się od ronda na Przystanku do domu opieki “Kombatant” i dalej pomiędzy ul. Kujawską a boiskami szkół nr 5 i nr 2. Podobno miałby on być sprzedany deweloperom. Warto przypomnieć, że warunki życia okolicznych mieszkańców, w ciągu ostatnich kilku lat już znacznie się pogorszyły. Jest to związane z budową tunelu pod torami kolejowymi, w wyniku której niegdyś spokojna ul. Krakowska zmieniła się w jedną z głównych arterii komunikacyjnych na terenie miasta i powiatu.

Rzeczą naturalną wydawałoby się zrekompensowanie tej uciążliwości zarówno mieszkańcom okolicznych domów, uczniom, jak i pensjonariuszom pobliskiego domu opieki, na przykład poprzez zamienienie zadrzewionych terenów w pobliżu, w park. Jednak władze najwyraźniej mają inne plany… . – Najlepiej sprzedać i zabudować każdą wolną pięść ziemi.

Jednocześnie w ostatnich dniach ratusz, przynajmniej propagandowo, włączył się do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Idea wydaje się ze wszech miar słuszna. Jednak jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że więcej domów, więcej ludzi i więcej samochodów na danym terenie, to większe zanieczyszczenie. Dlatego zdecydujcie się Panie i Panowie z ratusza. Jeśli naprawdę walczycie ze smogiem – zróbcie park, A jeśli chcecie wycinać drzewa i dalej zagęszczać zabudowę – nie opowiadajcie ludziom bajek.

ML

Komentarze

3 komentarze

 1. Grażyna odpowiedz

  Sytuacja mieszkańców mieszkających przy tunelu jest tragiczna, samochody jeżdżą tendy przez całą dobę. Mamy tylko hałas, smród i spaliny. Wycinanie tej kępki drzew jeszcze zwiększy te uciążliwości. Gdyby tak zrobili niekt juz nigdy nie vbedzie głosowac na Pana Smogorzewskiego. Grażyna.

 2. Daro odpowiedz

  Przecież to jest wiadome że jeżeli zezwala się na budowę tunelu jedynego zresztą w Legionowie to automatycznie w te rejony przenosi się korki, potężny ruch samochodowy i hałas
  A gdzie jest tunel który był planowany na ulicy 3 Maja

 3. Mieszkaniec odpowiedz

  To Romana trzeba wsadzić do klatki. niech zobaczy jak fajnie jest mieszkać w ścisku i smogu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *