FELIETON. Takie samo przestępstwo…

2017-09-23 5:40:51

Niebawem ma zacząć działać kolejna komisja śledcza, tak przynajmniej mówią w radiu i TV. Komisja ta ma się zajmować tak zwaną karuzelą VAT-owską czyli różnymi działaniami, których celem jest wyłudzenie od Państwa zwrotu podatku VAT, który tak naprawdę się nie należał. Podobno w ten sposób z budżetu państwa, w ostatnich latach, wyłudzono ponad 250 mld zł.

Najwyraźniej rząd zabrał się za to na poważnie, bo w zeszłym tygodniu CBA dokonało zatrzymań, w tym jednego w Legionowie. Grupa ta akurat „wyciągała” zwrot VAT-u z obrotu nieruchomościami. Inni natomiast handlowali paliwem, które nabywali dużo taniej jako paliwo przeznaczone dla rolników. Skądinąd wiadomo, że wielu przedsiębiorców, albo jak wolą niektórzy „oszustów” od lat robiła różne dziwne rzeczy, które nazywali optymalizacją podatkową albo też kreatywną księgowością. Dlatego dziś muszą oni mieć się na baczności…
Niedługo może się też okazać, że w podobnej sytuacji znajdą się niektórzy „kreatywni” samorządowcy. Wystarczy, że ktoś dojdzie do wniosku, że podobną działalnością, jak w branży prywatnego biznesu, zajmują się także samorządzie. A jeśli na dodatek ucierpiały na tym dochody budżetu państwa, to ktoś może stwierdzić, że – przestępstwo to przestępstwo. W końcu jeśli można wsadzić za podobną działalność zwykłego obywatela, to dlaczego nie wsadzić samorządowca?
Zwrot optymalizacja podatkowa funkcjonuje bowiem również w samorządach. W wielu z nich, w celu uzyskania zwrotu VAT-u, specjalnie tworzono spółki, a także wynajmowano firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu podatku VAT. Podobnie było w Legionowie. Spółce KZB właśnie po to przekazano budynek OPS-u, a także budynki szkół i przedszkoli, aby mogła odliczać podatek VAT od prowadzonej tam działalności. A więc dla fiskusa, budynki te w całości mają służyć tzw. działalności opodatkowanej. A czy tak jest na prawdę…?

PS.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *