Fundusze inwestycyjne

2019-01-15 1:20:59
Jest wiele sposobów na pomnażanie swojego majątku. Niektórzy decydują się na lokaty bankowe, inni kupują obligacje skarbowe, a jeszcze inni – ci, którzy liczą na największe zyski – inwestują w fundusze inwestycyjne.

 

Lokaty bankowe?

Przy bardzo niskich stopach procentowych i nadchodzącym widmie inflacji, która może się wyrwać spod kontroli Narodowego Banku Polskiego, lokaty bankowe nie oferują perspektywy zbyt wielkich zysków. Może się nawet okazać, że choć pieniędzy nominalnie będzie więcej, to faktycznie ich siła nabywcza pozostanie podobna do tej, którą zainwestowaliśmy. W efekcie pomimo upływu czasu nasze środki się nie powiększą, choć zapewne również nie stracimy. To bezpieczny sposób, ale nie na zarobek, lecz przechowanie pieniędzy.

Obligacje skarbowe?

Podobnie jest z obligacjami skarbowymi, które poza spełnieniem patriotycznej powinności nie oferują wiele więcej. Inaczej ma się sprawa z funduszami inwestycyjnymi. Te, choć bardziej ryzykowne od obligacji i lokat, potencjalnie oferują o wiele wyższe zyski. To jest ich główna i podstawowa zaleta.

Akcje?

Ryzyko związane z inwestycją na rynku akcji można jednak ograniczyć do minimum. Wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami związanymi z inwestycją w fundusze.

Jak ograniczyć ryzyko?

Przede wszystkim – nie wolno pozwolić, aby kierowały nami emocje. Te są najgorszym ze wszystkich doradców, a w sprawie finansów – jeszcze gorszym. Zamiast tego musimy zdać się na zimny osąd sytuacji oparty na wiedzy i faktach oraz porządnej analizie. Bardzo pomocne mogą okazać się materiały edukacyjne, poradniki inwestowania i komentarze.

Warto zgłosić się po pomoc?

Całe szczęście nie musimy „zarywać nocek”, by samemu osiągnąć wszechwiedzę na temat rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Warto spotkać się z ekspertem, przedstawicielem Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, który z pewnością podpowie nam jak osiągnąć zamierzone przez nas cele inwestycyjne, a nawet pomoże je nam wyznaczyć. Co więcej – zna on nie tylko aktualną sytuację na rynku akcji, ale również dysponuje wiedzą dotyczącą trendów – a to już sprawa bezcenna. Nie skorzystać z takiej porady to czysta głupota.

Fundusze inwestycyjne, choć nie są z reguły produktem prostym i łatwym, to jednak z odpowiednim podejściem mogą zostać ujarzmione i zaprzęgnięte do spełniania naszej woli – wystarczy wyznaczyć cel, mocno chwycić lejce i nie zważać na pojawiające się zjawy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *