Facebook


Gigantyczny koszt przebudowy wału

2016-05-19 3:47:11

Jabłonowscy radni podjęli uchwałę ws. poparcia działań, dotyczących przygotowania przebudowy wałów na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Cała inwestycja ma pochłonąć aż 70 mln zł!

W związku z katastrofalnym stanem prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły, w tym jego odcinka przebiegającego przez gminę Jabłonna uznano, że niezbędna jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego. Jednym z tych działań jest udział wójta w przygotowaniu projektu Porozumienia ws. wyrażenia intencji udziału w przygotowaniu zadania inwestycyjnego pn. “Przebudowa prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki”. Ma być ono zawarte przez: Nowy Dwór Maz., Legionowo, Jabłonnę, Wieliszew, powiat nowodworski i legionowski oraz województwo mazowieckie i skarb państwa.

Wójt z radnymi podczas ubiegłorocznego przeglądu wału. Fot. DB

Wójt z radnymi podczas ubiegłorocznego przeglądu wału. Fot. DB

Milion dorzucą samorządy

Porozumienie zakłada m. in. udział samorządów i Skarbu Państwa we współfinansowaniu kosztów opracowania kompleksowej dokumentacji technicznej. Dokumentacja projektowa ma zostać wykonana do końca 2017 roku, zaś przebudowa wału ma zostać przeprowadzona do końca 2022 roku. Inwestorem zadania będzie Województwo Mazowieckie, w imieniu którego zadanie prowadzić będzie Maz. Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW). Wstępną całkowitą wartość zadania pozostającego do realizacji szacuje się na kwotę 70 mln zł, lecz środki niezbędne na przygotowanie inwestycji to 1,5 mln zł, które zabezpieczą Województwo i Skarb Państwa w kwocie 500 tys. zł, gminy Jabłonna i Nowy Dwór Maz. w kwocie po 250 tys. zł, gminy Legionowo i Wieliszew po 100 tys. zł, oraz powiaty legionowski i nowodworski po 150 tys. zł.

Podziękowania dla komisji

– Wspólnie z Nowym Dworem Maz. Jesteśmy inicjatorami przedsięwzięcia przebudowy prawostronnej części wału przeciwpowodziowego. Wielokrotnie uczestniczyliście Państwo w kontrolach tego wału. Wspólnie z sąsiednimi samorządami i powiatami doszliśmy do porozumienia intencyjnego. Założenie jest takie, że WZMiUW ma w swoim budżecie przewidziane pół mln zł na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę odcinka wału od Warszawy do Rajszewa. Całość dokumentacji wyniesie ok. 1,5 mln zł i samorządy mają się zrzucić wspólnie do tego przedsięwzięcia, aby tę dokumentację przygotować na całym odcinku pomiędzy Warszawą a Nowym Dworem Maz. – zwrócił się do radnych Jarosław Chodorski. Wójt jednocześnie zaznaczył, że wydatek na ten cel będzie musiał być zaplanowany w przyszłorocznym budżecie gminy. – Należą się ogromne słowa podziękowania dla całej Komisji Bezpieczeństwa. Bo to właśnie ta komisja zainicjowała ten temat. Przez wiele lat nic się nie działo. To spotkanie Komisji Bezpieczeństwa, które odbyło się kilka tygodni temu, ta wizytacja na wałach, te grono zaproszonych ludzi, pokazanie problemu z jakim boryka się gmina Jabłonna zapoczątkowało to, że dzisiaj przedstawiciele samorządów zaangażowali się w tą sprawę – powiedział Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy. Projekt uchwały został przez radnych podjęty jednogłośnie.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Tymoteusz odpowiedz

    a jaki będzie koszt gdy wały “puszczą”, szacunkowa wartośc wg opracowania z 2011 roku komitetu sterujacego przy wojewodzie to wartosc dużo ponad 100 mln. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszym i potomnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *