Gluten co to jest? W jakich produktach występuje?

2020-01-17 5:31:08
Gluten nie cieszy się w ostatnich latach najlepszą sławą. Wiele osób, chcąc zadbać o swoje nawyki żywieniowe, stara się zmniejszyć jego podaż – czy słusznie? Odpowiadając sobie na to pytanie, należy najpierw zrozumieć, co to jest gluten, z jakimi ewentualnymi zaburzeniami można go powiązać i czego wtedy powinno się unikać. Sprawdź!

 

Gluten – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Gluten to nic innego jak mieszanina dwóch typów białek roślinnych – gluteniny i gliadyny. Znajdziemy je w ziarnach takich zbóż, jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Jego obecność jest przydatna np. w trakcie przygotowywania różnego rodzaju wypieków, ponieważ gluten znajdujący się w mące w połączeniu z wodą ułatwia formowanie i pozwala dłużej zachować świeżość przygotowywanych produktów.

Czy jednak jest szkodliwy dla zdrowia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, lecz nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak zaznaczyć, że większość ludzi dobrze go toleruje – gluten jest szkodliwy dla 3-6 proc. populacji, a na często wspominaną w tym kontekście celiakię cierpi 1 proc. Europejczyków.

Zaburzenia tolerancji glutenu

Wymienia się głównie trzy schorzenia, które wiążą się z koniecznością unikania opisywanego tu składnika.

 • Celiakia – genetyczna choroba autoimmunologiczna, w której spożywanie glutenu skutkuje zanikiem kosmków wyściełających jelito cienkie. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, jak np. anemia, wczesna osteoporoza, zaburzenia płodności, zaburzenia neurologiczne, psychiczne, przedwczesny poród czy patologiczne złamania. Co ważne, to niestety choroba nieuleczalna, która może ujawnić się w każdym momencie życia. W Polsce dotyka ponad 400 000 osób – w ich przypadku dieta bezglutenowa jest koniecznością. Może to poprawić nie tylko codzienne samopoczucie, lecz także uchronić przed wyżej wymienionymi powikłaniami.
 • Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten – do jej objawów zalicza się bóle brzucha, głowy, ogólne osłabienie, zmęczenie, obniżenie nastroju oraz problemy z układem pokarmowym, jak np. wzdęcia czy biegunki. Co jednak ważne, nie jest to powiązane z celiakią (nie skutkuje zanikiem kosmków jelitowych, nie ma pochodzenia genetycznego).
 • Alergia – gluten to jeden z częściej uczulających składników znajdujących się w żywności, czego główną przyczyną jest gliadyna. Po spożyciu glutenu na skórze osoby mającej na niego alergię może pojawić się pokrzywka, mogą wystąpić też trudności w oddychaniu, biegunka, łzawienie oczu, nieżyt nosa i gardła, a także świąd i opuchnięcie jamy ustnej. Tego typu symptomy ujawniają się zwykle od kilku minut do kilku godzin po spożyciu posiłku bogatego w gluten.

W czym jest gluten?

Podstawą w walce z wyżej wymienionymi schorzeniami jest rezygnacja z glutenu, który znajdziemy w wielu popularnych produktach. Wśród nich są:

 • mąki – pszenne, żytnie, owsiane, jęczmienne,
 • makarony (z wymienionych wyżej zbóż),
 • pierogi, naleśniki, kluski,
 • kasze – kuskus, jęczmienna, manna, owsiana,
 • wyroby piekarnicze,
 • kwas chlebowy,
 • słodycze,
 • produkty mleczne, np. jogurty owocowe czy śmietana,
 • dodatki do potraw – majonez, musztarda, różnego rodzaju sosy,
 • alkohole smakowe oraz piwo,
 • wędliny, parówki, pasztety.

Co ważne, gluten może znajdować się także w niektórych lekach i suplementach. Jeśli chodzi o przykład bezglutenowego preparatu do łagodzenia bólu gardła, można postawić m.in. na pastylki do ssania Tantum Natura. Mimo wszystko warto jednak czytać dokładnie etykiety i jeżeli borykamy się z opisanymi wyżej problemami, sprawdźmy skład dwa razy.

Odżywianie bez glutenu – zdrowo i kolorowo

Na szczęście w sklepach dostępnych jest coraz więcej produktów bezglutenowych, które rozpoznamy po obecnym na opakowaniu symbolu przekreślonego kłosa. Warto jednak przede wszystkim wybierać żywność, która jest bezglutenowa w naturalny sposób. Należą do niej m.in. jaja, ryby, przetworzone produkty mięsne, orzechy, oleje roślinne, płatki i chrupki kukurydziane, świeże mleko, soja, fasola, tapioka, gryka, soczewica oraz inne warzywa i owoce – na zdrowie!

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *