Gokarty – najlepsza aktywność w czasie lata. Jak rywalizować ze znajomymi?
2019-03-04 3:17:05
Wzrost pewności siebie i wiary we własne możliwości
Ogromną korzyścią z jazdy gokartem, oczywiście oprócz wartościowego spędzenia czasu ze znajomymi, jest również praca nad poczuciem własnej wartości. Zdrowa rywalizacja i pierwsze sukcesy pozwalają wzmocnić wiarę w swoje możliwości oraz zmotywować do większych starań także w innych dziedzinach życia. Szybsza jazda po torze pozwala też wyostrzyć zmysły oraz zwrócić uwagę na ignorowane dotychczas bodźce i małe radości.
Zawsze dobre warunki
Tor gokartowy jest dobrze przystosowany do grupowej, niczym nieskrępowanej zabawy. Jest jedną z tych letnich aktywności, które nie wiążą się z masowym pojawieniem się przypadkowych osób. Dla miłośników jazdy oznacza to brak kolejek i tłoku. Pójście na basen lub plażę w sezonie możesz kojarzyć się z przymusowym kontaktem z tłumem. Dobra organizacja na torze, a także sam charakter rozrywki, pozwala na uniknięcie kolejek i skrócenie czasu oczekiwania. Osoby, które szukają zniżek, mogą liczyć na karnety lub karty stałego klienta, obniżające koszty regularnych wizyt. Niektóre tory, takie jak Kartingowy Narodowy, przewidują niższe ceny podczas happy hours, trwających aż do godziny 17.
Nie trzeba być profesjonalnym kierowcą wyścigowym, aby dobrze się bawić na gokartach. Nawet jeśli dla kogoś będzie to pierwszy raz i będzie rywalizować z bardziej doświadczonymi zawodnikami, to i tak może być zadowolony. Wyścigi mają być zabawą, a współzawodnictwo je tylko uatrakcyjnia. Łatwo nabywa się też umiejętności i pewności siebie, a zarazem ochotę do rywalizacji. Mniej doświadczonych zawodników, zwłaszcza młodszych, w tajniki zawsze chętnie wprowadzi obsługa.
Smak przygody i rywalizacji
Niewątpliwie dużą zaletą gokartów jest ich atrakcyjność i duża dynamika. Wiele innych letnich zajęć można łatwo uznać za wtórne, mało aktywne, a zarazem nudne. Wyścigi gokartowe są ekscytujące, zwłaszcza jeśli każdym razem można ścigać się z kimś innym i znaleźć się w różnych sytuacjach. Dodatkowo, im więcej zawodnik się ściga, tym więcej może wymagać od swoich rywali. Warto ustalić sobie cele osiągania rekordów czasowych i zobaczyć, ile zajmuje ich pobicie! Ci, którzy znają swój słaby moment, np. zakręt, nad którym najmniej panują albo ostatnie okrążenie czy odcinek, który zawsze ich spowalnia, mogą nauczyć się trasy i opanować ją do perfekcji. Warto zabrać ze sobą swoich znajomych i sprawdzić, kto zostanie zwycięzcą.
Jak jeździć, aby zwyciężać?
Bardziej świadome działanie zawsze owocuje. Przestrzegając kilku rad, można zwiększyć swoje szansę i zyskać pozycję lidera. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią osiągnięcie zwycięstwa:
- dbaj o wygodę – dopasowuj ustawienie pedałów do swoich preferencji, zwłaszcza pod kątem swobody obsługi pojazdu;
- staraj się utrzymywać stałą prędkość;
- ucz się trasy – zapamiętując jej newralgiczne punkty; możesz np. dostosować prędkość do zakrętów czy unikać zastoju w ciasnych momentach;
- naucz się sprawnego wyprzedzania, aby zyskiwać prowadzenie;
- zwalniaj przed wejściem w zakręt – trzymaj się zasady: łagodne wejście, szybkie wyjście;
- tylko jeden na raz – oprócz tego, że równoczesne naciskanie pedałów może szkodzić gokartowi, to także obniża sterowność i płynność jazdy. Przy zbyt dużej tendencji do takiego działania warto rozważyć przećwiczenie obsługi pedałów tylko jedną stopą.