Goście z Łotwy w Królewskiej Dwójce

2016-05-09 1:51:58

W październiku 2015 roku grupa naszej młodzieży z Królewskiej Dwójki odwiedziła miasto Daugavpils na Łotwie, gdzie znajduje się Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego. Spędziliśmy tam kilka dni, korzystając z gościny łotewskich rodzin. 

W trakcie pobytu poznaliśmy architekturę miasta, a także kulturę, tradycje, zwyczaje oraz styl życia jego mieszkańców. Rozstanie było nieuniknione, ale pocieszała nas myśl, że już wiosną nastąpi rewizyta Łotyszy i zobaczymy się z nimi po raz kolejny.

Dzięki wsparciu projektu przez władze Miasta Legionowo – Pana Prezydenta Romana Smogorzewskiego i Zastępcę Prezydenta Pana Piotra Zadrożnego, mogliśmy w dniach 10-15 kwietnia gościć naszych łotewskich przyjaciół z Dyneburga w Legionowie
i uczestniczyć z nimi we wszystkich ciekawych przedsięwzięciach. Dziękujemy, także Dyrekcji naszej szkoły Pani Marii Serdecznej i koordynatorkom wymiany – Pani Małgorzacie Karapyta oraz Pani Katarzynie Derlacz.

Trudno opisać wszystkie emocje towarzyszące nam przy powitaniu gości z zagranicy. W trakcie niedzielnego wieczoru zapoznaliśmy naszego gościa z rodziną i zaplanowaliśmy czas wolny na najbliższe pięć dni.

W poniedziałek uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi łotewskimi kolegami udali się na lekcje. Po kilku godzinach spędzonych w szkolnych ławkach, przystąpiliśmy do realizacji programu pobytu.
W poniedziałek udaliśmy się do legionowskiego Muzeum Historycznego, gdzie poznaliśmy życie i twórczość Czesława i Aliny Centkiewiczów. We wtorek spędziliśmy przyjemne popołudnie w Aquaparku w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Natomiast w środę udaliśmy się na cały dzień do Warszawy, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto, Zamek Królewski i Łazienki Królewskie. Zwieńczeniem wycieczki był wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę naszej stolicy. W czwartek, po emocjonującej grze miejskiej “Legionowskie Klimaty”, odbyło się oficjalne spotkanie integracyjne wszystkich uczestników wymiany: koordynatorów projektu ze strony polskiej i łotewskiej, opiekunów i uczniów oraz Dyrekcji naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas również Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo – Pan Piotr Zadrożny. Mieliśmy możliwość podziwiać występy łotewskiej młodzieży, a także zaprezentować naszą szkołę poprzez krótkie pokazy artystyczne. Po podsumowaniu projektu polsko-łotewskiej wymiany szkolnej rozpoczęła się część nieoficjalna spotkania, podczas którego nauczyliśmy Łotyszy układu tanecznego do polskich szlagierów i śpiewaliśmy karaoke.

Codziennie wieczorami spędzaliśmy czas ze swoim gościem indywidualnie lub spotykaliśmy się w większych grupach. Najcześciej wybieraliśmy kino lub kręgle, a na pożegnanie zorganizowaliśmy nawet ognisko. Gdyby było to możliwe, to przez te kilka dni, najchętniej zrezygnowalibyśmy ze snu, by móc dłużej wspólnie przebywać. Takie szybkie zintegrowanie i nawiązanie przyjaźni może wydawać się niektórym niemożliwe. Zapewniam, że nam jednak się udało!

W piątek pożegnaliśmy naszych gości i niestety przy rozstaniu nie obeszło się bez płaczu. To były łzy, świadczące o tym, że to coś więcej dla nas wszystkich znaczyło, niż kilka dni zwiedzania: wspaniali ludzie, niezapomniane przygody i wspomnienia, które pozostaną w naszej pamięci. To wszystko jest najlepszym dowodem na to, że warto organizować i brać udział w takich przedsięwzięciach :-).

Weronika Trzaskoma
uczennica klasy II LO
i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
w ZSO nr 2 w Legionowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *