Facebook
Green screen – tani sposób na efekty specjalne w domowym studiu

2019-12-16 11:25:34
Tworzysz swoje autorskie wideo do sieci? Stawiasz pierwsze kroki w produkcji wideo? Śledzisz interesujących Cię twórców i ich realizacje i zastanawiasz się jak urozmaicić swoje produkcje? Chciałbyś dodać do nich proste efekty specjalne, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jeśli na wszystkie z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco to warto byś zapoznał się z technologią zwaną green screen.

 

Green screen, co to takiego?

Green screen to w dosłownym rozumieniu zielone tło, które umożliwia grafikowi odseparowanie tła od poszczególnych elementów planu, a także osób na planie. Jaki sens ma taki zabieg? Pozwala on na podstawienie w miejsce tła zupełnie dowolnej grafiki lub obrazu wideo. Innymi słowy dzięki green sceenowi możesz tworzyć proste efekty specjalne także w swoim domowym studiu wideo. Technologia opiera się na kluczu chrominancji, który pozwala usunąć z materiału wideo dowolny kolor. W takim razie dlaczego akurat zielony? Zielone tło bardzo mocno kontrastuje z większością elementów planu. Rzadko zdarza się bowiem byśmy ubierali się w zielone ubrania, aranżowali plan zielonymi meblami itd. Poza naturalnym środowiskiem kolor zielony występuje w naszym otoczeniu rzadko. Dodatkowo dobrze kontrastuje z kolorem skóry. Oczywiście „wykluczyć” z wideo można dowolny kolor. Poza green screenem popularny jest także blue screen. W przypadku blue screeny, jak możemy się domyślać, tło planu ma kolor niebieski, który na etapie postprodukcji wykluczany jest z nagrania.

Jakie możliwości daje green screen?

Green screen daje twórcom wideo szereg możliwości. Pomaga ograniczyć koszta produkcji i poprawić jej poziom. Poniżej prezentujemy trzy najbardziej popularne zastosowania technologii green screenu.

Wirtualne studio 3D

Wielu producentów wideo chciałoby mieć swoje profesjonalne studio. Nowoczesną przestrzeń planu zaaranżowaną według swojego pomysłu, w ramach której mogliby dowolnie kreować wygląd każdego elementu przestrzeni. Pamiętajmy, że green screen pozwala na aranżowanie nie tylko tła, ale każdego elementu, który wykluczony został z planu zdjęciowego. Może to być element znajdujący się przed prezenterem, obok niego jak i pojedynczy element tła, który możemy zastąpić statyczna lub animowaną grafiką.

Żywe tło

Coraz więcej także autorskich produkcji wideo opiewa na coraz większą liczbę scen i planów. Sceny podróży kręcone w rzeczywistych warunkach nie zawsze będą przez nas w 100 procentach kontrolowane. Nie wiemy co wydarzy się i co zobaczymy za oknem. W tym przypadku z pomocą przychodzi właśnie green screen, przy pomocy którego w miejsce zielonego tła za oknem podłożyć możemy dynamiczną animację lub wideo przesuwającego się krajobrazu, imitujące ruch pojazdu.

Krajobrazy

W ostatnich latach profesjonalne produkcje filmowe korzystając z green screen także przy kreacji szerokich planów i krajobrazów. Realizacja scen zawierających szereg efektów specjalnych wykorzystując naturalny plan zdjęciowy (w górach, na polu bitwy, na innej planecie) byłaby bardzo trudna. Stąd też zdjęcia odbywają się w studiu filmowym wykorzystującym ogromne połacie zielonego tła, w zamian za które podstawiany jest cały krajobraz. Oczywiście małe produkcje wideo nie wymagają tak obszernych kadrów, niemniej mając możliwości warto od czasu do czasu pomyśleć nad realizacją ujęć, które z całą pewnością zaskoczą naszych odbiorców.

Autor: http://studio.streamonline.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *