Gwiazda Polski – balonem do stratosfery

2018-06-28 1:44:27

W 2018 r. przypada 80. rocznica I Polskiego Lotu Stratosferycznego – jednego z największych osiągnięć w historii polskiego przemysłu lekkiego i najpoważniejszych przedsięwzięć naukowo-technicznych, jakie były realizowane w przedwojennej Polsce. Projekt zakładał lot balonem na wysokość 30 km ponad powierzchnię ziemi, aż do górnej granicy warstwy stratosferycznej.

Idea ta miała przełomowy charakter w badaniach naukowych, rozsławiając polską myśl technologiczną na skalę międzynarodową. W organizację lotu zaangażowały się najwyższe władze państwowe – na czele z prezydentem RP Ignacym Mościckim, natomiast na fundusz projektu hojnie złożyło się społeczeństwo. Powłoka balonowa – tego gigantycznego stratostatu (120 m wys.), który nazwano Gwiazdą Polski – uszyta została w wojskowej Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie.

Pamiątkowa pocztówka przedstawiająca gondolę stratostatu Gwiazda Polski i członków załogi: kpt. Zbigniewa Burzyńskiego oraz dr. Konstantego Jodko-Narkiewicza, 1938 r.

Na zorganizowanie ekspozycji czasowej upamiętniającej i przywracającej wiedzę o tym chlubnym wydarzeniu w historii miasta Muzeum Historyczne w Legionowie otrzymało dofinansowanie w ramach programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Jacek Szczepański

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy czasowej pt. „Gwiazda Polski – balonem do stratosfery”, który odbędzie się 8 lipca 2018 r. o godz. 15.00 w pawilonie Muzeum przy ul. A. Mickiewicza 23.

ZAPRASZAMY!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *