HISTORIA. Willa „Lena”. Zabytek przy ul. Aleksandra Wilcza

2020-05-04 8:47:57

Dzięki temu, iż zadbana „Lena” pozostaje w rękach spadkobierców z tej samej rodziny, jest szansa na jej przetrwanie przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Oby jak najdłużej

Przy ulicy Aleksandra Wilcza – na legionowskim Bukowcu – zachowało się niewiele przedwojennych murowanych budynków, które dziś uważane są za obiekty zabytkowe. Niewątpliwie należy do nich willa „Lena”, na posesji pod numerem 2
Ulokowana została na dużej działce leśnej o powierzchni prawie 4000 metrów kwadratowych. Był to drugi budynek w tej części Bukowca (pierwszym była willa kapitana Rókijżo przy ulicy Balonowej). Zbudowana została w roku 1933 przez Edwarda Szewczuka i nazwana „Lena”- od imienia żony właściciela posesji. Według informacji wnuczki, on też był projektantem murowanego domu. Architektonicznie nawiązuje do willi Stefana Żeromskiego w podwarszawskim Konstancinie.
Edward Szewczuk był niezwykle barwną postacią. Pracował w IV Departamencie Wojskowym (wywiad). Budował umocnienia na Westerplatte. Później był też więźniem niemieckiego oflagu.

Chorąży Edward Sawczuk z rodziną, ok. 1929 roku
Archiwum prywatne

Burzliwe są wojenne losy willi „Lena” Mieścił się tu najpierw sztab wojsk niemieckich a potem radzieckich. Duży metraż i wiele obszernych pomieszczeń sprawiło, że po wojnie władze miejskie przydzieliły tu lokale kwaterunkowe i umieściły Bibliotekę Publiczną. Umowa na wynajem zawarta została 20 października 1993 roku. Biblioteka dla dorosłych i dzieci mieściła się tu do roku 1999. Specjalne wejście – po kilku stopniach kamiennych schodkach – znajdowało się od strony ogrodu. Po przeniesieniu biblioteki wolne pomieszczenia zajęli właściciele. Dzięki temu, iż zadbana „Lena” pozostaje w rękach spadkobierców z tej samej rodziny, jest szansa na jej przetrwanie przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Oby jak najdłużej.
Kilka słów o wyglądzie willi. Jest to budowla murowana, otynkowana, piętrowa, wzniesiona na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, z czterospadowym, kopertowym dachem, krytym czerwoną dachówką z elewacjami: boczną i ogrodową z wykuszami (wieloboczne występy z elewacji domu wypełnione oknami) i dwoma tarasami na piętrze. Fasada od strony ulicy Wilcza wyróżnia się uskokowym szczytem z napisem „Lena” i datą budowy 1933, drewnianymi drzwiami z portykiem wgłębnym z parą kolumn, balkonem na piętrze i dwoma parami trójskrzydłowych okien.
Tekst i rysunek:
Andrzej Zalewski
(28.02.1948 – 31.12.2016)
• miłośnik Legionowa i Mazowsza,
• historyk sztuki,
• b. Prezes TPL,
• długoletni współpracownik
tygodnika „Mazowieckie To i Owo”.

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Mieszkaniec odpowiedz

    👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *