Home office i siedzący tryb życia

2021-12-30 12:52:56

Duża grupa ludzi pracuje obecnie w domu. Mogłoby się wydawać, że jest to doskonałe rozwiązanie, nie trzeba dojeżdżać codziennie kilkadziesiąt kilometrów do pracy, również stanie w korkach nie jest już problemem. Dodatkowo dłuższa ilość snu i rano nie towarzyszy nam pośpiech. Taka tryb pracy faktycznie jest kuszący na samym początku, ale po dłuższym czasie większość osób jest zmęczona i odczuwa brak chęci nawet na krótki spacer. Badania pokazują, że, coraz więcej osób ma z tym problem i otwarcie przyznaje, że taki tryb pracy nie jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Czy praca zdalna i siedzący tryb życia mogą iść w parze ze zdrowym odżywianiem i codzienną dawką ruchu?

Skutki pracy zdalnej

Po pierwszej, początkowej fazie zadowolenia, przychodzi znudzenie i zmęczenie. Brak motywacji, żeby wyjść na krótki spacer, powoduje, że jeszcze więcej czasu spędzamy przed komputerem. Zapominamy przy tym o regularnym jedzeniu, aktywności fizycznej czy chociaż ubraniu się w coś innego niż dresy lub piżama. Dochodzi nawet do tego, że zamiast wychodzić na zakupy, zamawiamy wszystko online. Cierpi na tym nasze zdrowie zarówno fizyczne oraz psychiczne, stajemy się bardziej drażliwi, brak nam siły na cokolwiek. Po skończonej pracy przychodzi czas na odpoczynek, czyli najczęściej kanapa i telewizja. Hipokinezja, już teraz pokazuje swoje skutki, a co dopiero za kilka lat. Dodatkowo jedzenie na szybko, bez różnorodnych i zbilansowanych posiłków to kolejny krok, żeby jeszcze bardziej szkodzić swojemu zdrowiu.

Brak ruchu

Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się pracować, trzymając laptop na kolanach lub leżąc z nim na kanapie? Pewnie wiele razy. Z pozoru niby nic, ale później okazuje się, że bolą nas plecy, kark, coraz częściej dokuczają bóle głowy. Zła pozycja podczas pracy niesie ze sobą dalsze konsekwencje. Mamy obolałe ciało, więc automatycznie rezygnujemy nawet z najmniejszej aktywności fizycznej. Brak ruchu powoduje, że dostarczamy mniejszą dawkę endorfin. Hormony szczęścia wytwarzane podczas ćwiczeń powodują, że mamy mniej energii. Dodatkowo kleimy w sobie stres i niespożytkowaną energię. Brak ruchu niekorzystanie wpływa także na jakość snu, co powoduje jeszcze większe zmęczenie organizmu. Po pewnym czasie wpadamy w błędne koło. Warto zacząć treningi, chociażby od małych kroków. Zamiast robić zakupy online, wyjdźmy do sklepu i przy okazji na dłuższy spacer. Poświęćmy codziennie 15 minut na ćwiczenia rozciągające lub gimnastykę. Jeśli poczujemy chęć większej aktywności, to warto rozważyć zajęcia na siłowni lub inne takie jak taniec czy pływanie. Mała przyjemność, a dodatkowa energia dla nas do codziennego działania.

Prawidłowa dieta

Pracując z domu oraz prowadząc siedzący tryb życia, należy zadbać o zbilansowaną dietę. Nieodpowiednie jedzenie, brak ruchu w połączeniu z pracą siedzącą negatywnie wpływa na nasz organizm. Może okazać się, że przybraliśmy na wadze lub zaczynamy odczuwać różne dolegliwości, na przykład problemy z cholesterolem. Dlatego poświęć więcej czasu na analizę tego, co jesz. Staraj się przygotowywać zdrowe posiłki z pełnowartościowych i mało przetworzonych produktów. Jeśli nie chcesz poświęcić na to czasu, to wybierz dla siebie odpowiednie catering dietetyczny Kraków. Dobierając pod swoje zapotrzebowania kaloryczność i rodzaj diety, możesz zdecydowanie poprawić, poprzez zdrowe odżywianie swoją ogólną kondycję. Catering dietetyczny to sprawdzone rozwiązanie Twoich problemów ze zbilansowanym i pełnowartościowym jedzeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *