Facebook


Idealne łącze

2017-07-03 12:30:41

Cienkie lub wręcz niewidoczne przewody oraz gigantyczna prędkość internetu. Technologie XXI wieku wkraczają do polskich mieszkań.

Światłowód – to najlepsza i najszybsza metoda dostarczania internetu w dzisiejszych czasach. Nikt niczego lepszego dotychczas nie wymyślił. Wydaje ci się jednak, że jest poza twoim zasięgiem? Nic bardziej błędnego.

Coraz częściej różne firmy oferują dotarcie ze światłowodem bezpośrednio do twojego mieszkania. To tak zwane FTTH – Fiber to To The Home. Tutaj teoretycznie właściwie nie ma ograniczeń prędkości. Prócz tych, które narzuca dostawca lub po prostu twój sprzęt, czyli komputer. Spośród dużych graczy w Polsce najszybsze łącze – do 600 Mb/s oferuje dawna Telekomunikacja, obecnie Orange. Dość szybko rozszerza też swój zasięg.

Na koniec marca 2017 w zasięgu Orange Światłowodu było blisko 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce znajdujących się w ponad stu miastach. Nasze inwestycje skoncentrowane były w kilkudziesięciu z nich, w pozostałych obecni byliśmy w pojedynczych budynkach czy osiedlach. W sumie planujemy, by do końca 2018 w zasięgu sieci światłowodowej znalazło się 3,5 mln gospodarstw domowych. Planujemy przeznaczyć na ten cel do 2,2 mld złotych. Jednocześnie rozwijamy same usługi światłowodowe, wprowadzając choćby telewizję 4K. W oparciu o światłowód budujemy ofertę dla klientów. W lutym zaproponowaliśmy im pakiet czterech usług Orange Love – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Mówiąc o gospodarstwach domowych, Jabczyński nie ma na myśli światłowodu doprowadzonego do bloku, w którym mieszkamy, ale do naszego mieszkania. Na tym bowiem polega FTTH i tym różni się od FTTB (Fiber To The Building). Najpierw operator doprowadza światłowód do kamienicy czy innego domu wielorodzinnego, a następnie instaluje tzw. pionowy kabel łatwego dostępu. Ten z kolei pozwala w prosty sposób na doprowadzenie światłowodu do konkretnych mieszkań. Takie rozwiązania są już dzisiaj dostępne w wielu miastach w Polsce. Orange Światłowód spotkamy więc także w Legionowie.

Oczywiście montaż będzie się wiązał z pewnymi niedogodnościami, np. wierceniami, ale monterzy z Orange potrafią ograniczyć takie problemy do minimum. Nasze klatki schodowe nie muszą być „udekorowane” rynienkami chowającymi przewody, jak w czasach, gdy mieliśmy boom na telewizje kablowe.

Podobnież w samym mieszkaniu. Po pierwsze przewody są naprawdę cienkie. Po drugie istnieje kilka wariantów kolorystycznych instalacji. Dzięki czemu możesz ją dostosować do wystroju twojego wnętrza. A jeśli jest w domu istnieje sieć Ethernet, to dodatkowa instalacja może okazać się niepotrzebna. W tym wypadku zdajmy się jednak na opinię montera.

Oczywiście takie zabiegi w ogóle nie są potrzebne w nowych budynkach. Te zgodnie z polskim prawem dzisiaj muszą mieć już bowiem wszelkie instalacje w tym światłowodową.

czytaj także:

Cienkie jak włos szklane włókna wybawią cię z kłopotów

Internet światłowód Legionowo 

http://swiatlowod.orange.pl/legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *