Inspirujące role Janusza Gajosa
2018-10-30 2:52:15
Postać znana oraz lubiana na polskiej scenie filmowej oraz teatralnej. Mowa o aktorze Januszu Gajosie, który rozpoczął swoją karierę zanim ukończył łódzką filmówkę. Dziś przyjrzymy się jego kilku najlepszym rolom filmowym.
Janusz Gajos
Nie jest już najmłodszym aktorem, urodził się bowiem 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej. Swojego zawodu aktorskiego uczył się w Teatrze Dzieci Zagłębia. W młodości kilkakrotnie odrzucano jego kandydaturę do Szkół Teatralnych w Krakowie i Łodzi. W 1971 uzyskał dyplom na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi dopiero w wieku trzydziestu dwóch lat, jednak jego pierwszy debiut filmowy odbył się znacznie wcześniej. Była to rola Pietrka w filmie Marii Kaniewskiej Panienka z okienka w 1964 roku. Oprócz aktorstwa, jego wielką pasją jest fotografia. Choć na pierwszym miejscu jest kino, Wrocław i inne zabytki tego miasta podczas kręcenia filmu Wiesława Saniewskiego Wygnany zostały przez niego sfotografowane.
Kler
Rola Arcybiskupa Mordowicza w Klerze przynosi Januszowi Gajosowi wiele pochlebnych, jak i nie – opinii. Gajos odegrał wspaniale człowieka, który posiada dwa oblicza – publicznie jest pobożnym, pokornym i wspierającym swoich wiernych duszpasterzem, jednak jego prawdziwe obliczne jest zupełnie inne. W filmie poznajemy go jako bezwzględnego, przedsiębiorczego, surowego, myślącego wyłącznie o własnych interesach człowieka, dla którego liczą się pieniądze i poważanie. Nie stroni od alkoholu, a nawet najstraszniejsze zbrodnie potrafi ukryć tak, by nie splamić dobrego imienia kościoła.
Film budzący wiele kontrowersji jest aktualnie w repertuarze kina OH-Kino.
Żółty szalik
Nikt nie zagrałby lepiej dyrektora szanowanej firmy, który ma olbrzymi problem z alkoholem. Ojciec, były mąż, syn i partner zrujnował sobie życie miłością do kieliszka. Akcja filmu toczy się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Sam bohater jest postacią silną, pewną siebie, inteligentną i cyniczną – ale tylko wyłącznie wtedy, gdy w jego żyłach płynie alkohol. Na trzeźwo zupełnie nie radzi sobie z życiem, jest znerwicowany i zagubiony. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, koniecznie go obejrzyjcie.
Jasminum
Bardzo odmienna od dobrze znanych nam postaci Gajosa, grającego zwykle cynicznego i bezwzględnego twardziela. W filmie Jana Jakuba Kolskiego przybiera postać dobrotliwego, pokornego i prostego zakonnika z zamkniętego klasztoru, do którego należy gotowanie dla swoich towarzyszy, dbania o inwentarz w postaci zwierząt a także powiernika, ponieważ strzeże tajemnicę zapachu. Jego życie zupełnie się zmienia, gdy do klasztoru zawita konserwatorka dzieł sztuki wraz z kilkuletnią córką.
Źródła:
- http://www.secus.pl/nowosci-w-kinie – “Nowości w kinie” – stan z 04-10-18r.
- http://www.hitnhot.pl/jaki-film-warto-zobaczyc – “Jaki film warto zobaczyć?” – stan z 10-10-18r.