Facebook

JABŁONNA. 102. urodziny ppłka Stanisława Sierawskiego

2017-04-20 1:05:42

12 kwietnia ppłk Stanisław Sierawski, kombatanta walk we wrześniu 1939 r. oraz działalności konspiracyjnej podczas niemieckiej okupacji, obchodził 102. urodziny. Życzenia Jubilatowi w imieniu powiatu legionowskiego złożył radny Garbaczewski.

Stanisław Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 roku w Olszewnicy Starej. 21 marca 1937 r., został powołany do odbycia służby wojskowej, którą rozpoczął w 32. Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy. W 1939 roku został skierowany do obrony Twierdzy Modlin, gdzie przez dwa tygodnie na odcinku Góra – Janówek odpierał ataki hitlerowców na garnizon. W stopniu kaprala, będąc dowódcą granatników, walczył do końca na pierwszej linii. Podczas walk został awansowany do stopnia plutonowego i odznaczony Krzyżem Walecznych.
Po kapitulacji Twierdzy Modlina Stanisław Sierawski trafili do obozu jenieckiego w Mławie. Po trzech tygodniach przetrzymywania w nieludzkich warunkach, pan Stanisław wrócił do domu w Chotomowie.

Wola walki i chęć działania w obronie ojczyzny były silniejsze od spokoju i radości płynącej z przebywania w domowym zaciszu. W 1940 roku Stanisław Sierawski, niedługo po powrocie z niewoli w Mławie, wstąpił do konspiracji. Szkolił młodzież posługiwać się bronią oraz brał udział w akcjach dywersyjnych.

Stanisław Sierawski walczył za wolność ojczyzny w czasie II wojny światowej. Swoją postawą świadczył o odwadze i miłości do kraju, jaką darzył i nadal darzy Polskę. Był wielokrotnie odznaczany, otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. Pełni funkcję zastępcy prezesa koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Chotomowie. W 2013 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna. W 2015 r. został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.

QK

Fot. Powiat Legionowski

Komentarze

10 komentarzy

 1. Alfred odpowiedz

  Czy pani dyrektor Wagner-Konstantynowicz wie, ze zakończenie jej pracy na stanowisku dyrektorki liceum w Legionowie zbiegło się z wydarzeniem, które okrylo hańbą mieszkańców tego osiedla?. Otóż z drzwi legionowskiego mieszkania jej legendarnego poprzednika Dyrektora Piotra Chruściela ukradziono historyczną metalową tabliczkę z jego nazwiskiem. Mieszkanie przy ulicy Jagiellońskiej 19 m.12 to jeden z najważniejszych adresów w stuletniej historii Legionowa, poniewaz w lokalu tym pod koniec lat 70. XX wieku tym tworzyło się Towarzystwo Przyjaciól Legionowa. Z powodu kradzieży tej tabliczki mieszkańcy Legionowa powinni ze wstydu zapaść się pod ziemię.

 2. komisja odpowiedz

  mój kapitanie awansu na majora pan nie dostanie…..cha cha cha

  1. ALBERT odpowiedz

   I kapitanem nie powinna być. To wstyd, że prawdziwi bohaterowie, którzy w warunkach wojennych kończyli podchorążówki i strzelali się z Niemcami po lasach i szosach, mają stopnie poruczników, a ludzie, których jedyną zasługą bylo noszenie sztandarów i wyglaszanie pod pomnikami i na akademiach sztampowych, podobnych do siebie przemówień, są kapitanami. W sferze wojskowej Polska jest zwyrodniałym i chorym psychicznie państwem.

   1. KONSTANTY odpowiedz

    Panie Albercie, znam taki przypadek, że w czasie wojny chłopak skończył konspiracyjną Szkołe Podchorążych Rezerwy Piechoty w Legionowie i do dzis nawet nie ma stopnia pełnego porucznika, choc życie za ojczyznę oddał. A jakies dzieci – harcerzyki z lat wojny, co to jakis opatrunek rannemu zalozyli, a może i nie zalozyli, bo kto to dzis zweryfikuje, piszą sobie na nagrobkach : „kapitan”. Takie nagrobki powinno się burzyć. Harcerz i w dodatku bez studiów wyższych . I pisze sobie cham na nagrobku „Kapitan”. Polskie kur**two.

  2. Krzysztof odpowiedz

   Ale za to generał brygady Artur Kołosowski stał się osobistym faworytem króla i dlatego dostanie awans na szeregowca. Cha cha cha cha!!!!

 3. David odpowiedz

  Człowieku – nawet jeśli masz jakieś pytania są pewne inne formy ich wyrażenia. Skoro zadaje Pan pytanie to proszę poczekać na odpowiedź, tutaj po prostu sam Pan zadaje pytanie i od razu sobie na nie odpowiada.

  1. Magdalena Luiza Majewska odpowiedz

   Powinieneś się wstydzić David, że popierasz ewidentnego kłamcę i krętacza.

   1. historia bohaterów odpowiedz

    jest jeszcze taki drugi …..oficer z wycietego lasu……..

 4. PIOTR CHRÓŚCIEL odpowiedz

  Ja mam wszystkie stosowne dokumenty potwierdzające wszystkie awanse mojego dziadka i mojego ojca i nikt mnie nigdy niczym nie zaskoczy. Podobnie jest z moim życiorysem. Wszystko ze swojego CV mogę udokumentować. A czy st. szeregowiec Stanisław Sierawski może udokumentować wszystkie swoje awanse i rzekome stanowiska dowódcze? Wątpię.

  1. JERZY OSTOJA POTOCKI odpowiedz

   Ja mam wszystkie stosowne dokumenty potwierdzające wszystkie awanse mojego dziadka i mojego ojca i nikt mnie nigdy niczym nie zaskoczy. Podobnie jest z moim życiorysem. Wszystko ze swojego CV mogę udokumentować. A czy st. szeregowiec Stanisław Sierawski może udokumentować wszystkie swoje awanse i rzekome stanowiska dowódcze? Wątpię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *