JABŁONNA. CEKS do zamknięcia, prokurator w akcji?

2015-08-20 12:11:06

Czy Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe w Chotomowie, które miało być chlubą całego powiatu, już wkrótce zostanie zamknięte? Na razie nieprawidłowości wyjaśnia Komisja Rewizyjna. Jej wstępne ustalenia są porażające. Niewykluczone, że do akcji wkroczy prokuratura.
Jeszcze nie tak dawno, była wójt Olga Muniak szczyciła się szkołą, która została wybudowana za jej kadencji i miała być chlubą całego powiatu, a jednocześnie stwarzała szansę na pozyskanie przez gminę 5 mln zł za zwycięstwo w ekologicznym konkursie Lemur.
Budowlany bubel za 21,6 mln zł?
Ogółem koszt budowy szkoły wyniósł 21 648 479 zł i był aż o 9 mln zł większy niż pierwotnie zakładała umowa przetargowa. Dlatego został powołany zespół kontrolujący w zakresie budowy CEKS-u, składający się z członków Komisji Rewizyjnej w składzie: Arkadiusz Syguła, Wojciech Nowosiński i Tomasz Wodzyński. Pierwsze wnioski są przygnębiające. Według Marka Kaczyńskiego, który ma pomóc komisji w przeprowadzeniu kontroli elektryki, Janusz Karmel koordynator ds. budowy CEKS z ramienia gminy, najprawdopodobniej nie miał wystarczających uprawnień do odbioru większości prac przy tej budowie, a szkoła nie powinna zostać dopuszczona do użytku. Wójt Jarosław Chodorski w najbliższym czasie najpewniej złoży zawiadomienie do prokuratury. Szkole może grozić zamknięcie.
Znaczne odstępstwa od projektu
Kontrola ma się składać z kilku etapów, na razie przeprowadzono kontrolę w zakresie konstrukcji i pokrycia dachu, w wyniku czego stwierdzono znaczne odstępstwa od założeń projektowych w technologii wykonania pokrycia dachowego. Dach płaski został pokryty membraną pcv zamiast papą termozgrzewalną, a dach skośny zamiast blachą tytanowo-cynkową został pokryty także membraną pcv położoną bezpośrednio na warstwie wełny mineralnej i kotwioną kotwami teleskopowymi. Również system odwodnienia dachu skośnego zamiast z blachy został wykonany z membrany pcv. Nie zainstalowano też drabinek przeciwśniegowych. To jest znaczna różnica w technologii, której nikt w dokumentacji budowlanej i rozliczeń z gminą nie uwzględnił. W rezultacie dach może stanowić zagrożenie dla użytkowników szkoły.
Zapłacono za coś, czego nie ma
Okazało się, że dokonano odbioru pokrycia dachu blachą tytanowo-cynkową na kwotę 89 452,80 zł netto, podczas gdy w rzeczywistości dach pokryty został o wiele tańszą membraną z pcv. W jednym z protokołów potwierdzono zamontowanie barier śniegowych na kwotę 7 133 zł pomimo, że ten element dachu nie został nigdzie zainstalowany. Podobne praktyki były stosowane w odniesieniu do kilku innych pozycji z zakresu robót. – Mieliśmy ostatnio skargę byłej sekretarz Grażyny Woźnickiej na działanie wójta. A proszę zobaczyć, kto podpisał faktury na 811 tys. zł z czego poświadczył, że dach jest zrobiony z blachy tytanowo-cynkowej – tłumaczył Wojciech Nowosiński.
Dach może „odlecieć”
W jednym miejscu spod membrany wydostaje się wełna mineralna. Miejscami jest widoczny brak spadków orynnowania w wyniku czego zalega woda. A przy silnym wietrze dach faluje, co niesie ryzyko zerwania membrany, a ponadto piorunochron odkleja się. W chwili obecnej szkoła nie powinna zostać dopuszczona do użytku. Jeśli jakiś element dachu przy większym podmuchu wiatru nagle odpadnie i z dużą siłą uderzy w plac zabaw pełen dzieci, to może dojść do tragedii. Równie duże zagrożenie stwarza brak barier śniegowych, które miały chronić przechodzących pod dachem użytkowników szkoły przed osunięciem się ciężkiej pokrywy śniegowej. W najbliższym czasie komisja skontroluje instalację elektryczną, co do której już teraz jest wiele zastrzeżeń.

d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Komentarze

10 komentarzy

 1. Marcin odpowiedz

  bardzo dobry pomysł z udostępnieniem tej dokumentacji online, co prawda to nie przybliży wiedzy (bo technologie są naprawdę nietypowe i by je zrozumieć, trzeba mieć nieco szerszą wiedzę – kto z komentujących wie, że wentylacja jest sterowana 28 czujnikami CO2, umieszczonymi z każdej z klas? czy 40 ppm to dużo czy mało? czy 250 mmg/m3 PM2,5 to dużo czy mało?), ale to powinno zakończyć dyskusje o tworzywach, jakich w szkole nie ma czy to technologiach, których komentujący mają prawo nie rozumieć. Dla przykłady praca instalacji PV jest dostępna on-line i mają do tego dostęp tak samo mieszkańcy jak urzędnicy Gminy. Dokumentacji do CEKS jest BARDZO dużo, ale gdyby to etapować i udostępniać jako pdf, zakończyłoby to wiele wątków, mających swoje źródło w braku zrozumienia.

 2. mariusz odpowiedz

  Pompy ciepła nie sa finansowane z UE. Wsparcie jest z pożyczki z WFOSIGW o czym informuje tabliczka na ogrodzeniu. Wystarczy sobie przeczytać jak odprowadzacie dzieci, wisi na ogrodzeniu. Podobnie jak pożyczka na wodociąg i kanalizacje do szkoły – również z pożyczki. Gaz ma wg mnie funkcję wspomagającą. Głównym zasilaniem jest pompa ciepła. Co do dachu nie będę się mądrzyć, nie widziałem dokumentów, nie wiem.
  Może urząd umieści na stronie dokuemntację techniczną oraz kosztorysy , na podstawie których zlecano prace oraz protokoły odbioru do faktur i wtedy będzie przejrzysta sytuacja, a każdy sobie wyciągnie swoje wnioski – w miarę swoich możliwości intelektualnych.

 3. DB odpowiedz

  do Marcin

  Przeczytałem Pana komentarz z wielką uwagą. Nie wiem skąd w nim tyle emocjonalnego podejścia? Zarzuca mi Pan stek bzdur i to, że nie znam się na technologii budowlanej. OK, nie muszę się na niej znać. Wszak jestem dziennikarzem, a nie budowlańcem. Ale radzę sięgnąć do protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej. Napisałem tylko to, co szanowna komisja stwierdziła po dokonaniu kontroli dachu budynku CEKS. Jestem od INFORMOWANIA, a nie badania technologii wykonania, czy użytych materiałów budowlanych. To są wnioski szanownej Komisji Rewizyjnej, a nie moje. I zapewniam Pana, że tak jak uważa Pan iż sprostowanie musiałoby być 5-razy dłuższe od mojego tekstu, tak i mój tekst musiałem skrócić 5-krotnie(!), ponieważ zarzutów wobec dachu budynku CEKS było tak dużo… Tylko powtarzam – nie moich zarzutów, a komisji.

  Z poważaniem,
  autor tekstu.

 4. Marcin odpowiedz

  Stek bzdur. Autor artykułu nie ma pojęcia o technologiach budowania ani o powodach takich a nie innych modyfikacji na etapie realizacji budowy szkoły. Komentarze – tak samo. “Odlatujący dach” to komentarz na poziomie Grzybka (któremu nie wiedzieć czemu szkoła nadal ością stoi). Membrana nie jest z PVC (tak się pisze autorze prawidłowo tworzywo, którego i tak tam nie ma ani trochę), lista takich sprostowań byłaby z 5 razy tak długa, jak długość tego tekstu. Radnym radzę się zastanowić nad kolejnymi wypowiedziami do pana Burczyńskiego, bo jak widać autor nie zadaje sobie trudu weryfikowania zasłyszanych plotek.

 5. fakty odpowiedz

  nowy wójt milcząc jest współodpowiedzialny w kontynuacji procederu. Pinb bedzie kontrolowane przez Winb , a byc moze i Ginba w zakresie procedury odbioru. Prokurator dodatkowo sprawdzi rozliczenia finansowe robót . Wprowadzenie audytu wewnetrznego z powołaniem biegłego rzeczoznawcy który opracował by plan naprawczy mogło zapobiec Kontrolom zewnetrznym.

 6. enek odpowiedz

  Wójtowa wiedziała,że jej się kończy kadencja to nakradła ile mogła z innymi. Wszystko jest niezgodne z projektem i za drogie. Ta szkoła nie powinna być odebrana. Teraz Wójt nowy ma dylemat bo jak zgłosi do prokuratury to wejdzie PINB i zamknie całą szkołę. Jeszcze Unia da audyt, wykaże nieprawidłowości liczne i gmina nie będzie miała jak się wypłacić. Brawo złodzieje!!!

 7. andzia odpowiedz

  Szkola dostała od UN 1 mln zł dofinansowania na pompy ciepła i sondy gruntowe. Ale żeby były najbardziej wydajne należałoby w całej szkole zrobił ogrzewanie podłogowe. Tak zakladal projekt! A jak dostało pieniążki / ukradli to doprowadzili gaz i zrobili grzejniki. To już nawet nie kradzież w białych rękawiczkac tyko złodziejstwo. UN powinna cofnąć im dotacje z odsetki a prokurator zamknąć szkołę!!!

 8. sedzia odpowiedz

  Zachlannosc ich zgubila. Nie trzeba byc intelogentnym, żeby wiedzieć, że nikt się ni zorientuje jak koszt budowy szkoły z 12 mln skończy do 21 mln. Kradli gorzej niż w Rosji. A teraz jeszcze wszystko jest źle wykonane.

 9. elektryk odpowiedz

  kontynuacja zamiatania pod dywan trwa, niestety kłopotem jest to co sie zgłasza a nie to kto zgłasza 😉

 10. Marta odpowiedz

  Ciekawe jak to się skończy czy winni poniosą karę czy rozejdzie się po kościach. Gdzie sa teraz ci wszyscy zbawiciele szkoły?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *