JABŁONNA. III Międzynarodowy Festiwal Literacki – INDIJA PRO POET 2019

2019-06-13 6:53:21

 

W dniach 1 – 5 czerwca 2019 r. w Serbii, odbywał się Międzynarodowy Festiwal Literacki – INĐJIJA PRO POET 2019, który zgromadził pisarzy, poetów, prozaików, tłumaczy literackich z 31 krajów. Wśród nich znalazła się także przedstawicielka Polski, poetka i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie – Anna Czachorowska

 Indjija Pro Poet 2019 – trzecia edycja ma już charakter dużego, poważnego, wysokiej jakości festiwalu literackiego, kulturalnego, który zajmuje znaczące miejsce na serbskiej i światowej mapie wydarzeń literackich. Program Festiwalu został zorganizowany w czterech siedzibach miasta Indjija (Centrum Kultury, Biblioteka Dr Dorde Natośević, Dom Vojnovića i Plac Milunka Savić) a także w Novim Sadzie i Belgradzie. Oprócz tradycyjnych programów festiwalowych, poranków literackich, promocji nowych książek i Wielkiego Spotkania Literackiego, uczestnicy Festiwalu prowadzili lekcje literackie we wszystkich szkołach podstawowych w Gminie Indjija. Na promenadzie, w strefie dla pieszych, ustawiono banery ze zdjęciami i fragmentami wierszy w języku serbskim wszystkich uczestników tego wydarzenia. Tegorocznym zwycięzcą Grand Prix Pro Poet 2019 został serbski autor Pero Zubec ( wydał 50 książek poetyckich, 20 książek dla dzieci, szereg esejów, dramatów, librett do baletu i opery a także autor 50 spektakli multimedialnych.

Do emerytury pracował w serbskiej telewizji jako redaktor naczelny programu dla dzieci i młodzieży). Nagroda została wręczona laureatowi podczas ceremonii otwarcia Festiwalu w sobotę, 1 czerwca w Domu Vojnović w Indiji, o czym relacjonowała Telewizja Serbska. Nagrodę specjalną festiwalu otrzymał pisarz Salim Babaluoglu z Azerbejdżanu, który wspiera publikacje książek w języku serbskim. Podczas festiwalu zostały podpisane protokoły dotyczące współpracy Festiwali z powiązanymi wydarzeniami w świecie. Organizatorem tego wielkiego wydarzenia literackiego był Miodrag Jaksic, pisarz ( 18 książek), w przeszłości parlamentarzysta i minister kultury, członek Zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Serbskich, szef grupy artystycznej i wydawnictwa Arte i Aleksandra S. Radaković, prawniczka i poetka, także związana z wydawnictwem Arte. Organizatorzy zadbali nie tylko o wyjątkową strawę duchową ale i dla ciała. Zorganizowali także szereg ciekawych wycieczek turystycznych. Włożyli ogrom pracy i jednocześnie serca, dlatego festiwal miał niesamowitą, pełną przyjaźni i miłości atmosferę.

GBP w Jabłonnie

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *