JABŁONNA. Katastrofalny stan przedszkola

2017-11-03 6:17:38

Jednym z tematów poruszanym na ostatniej Sesji Rady Gminy w Jabłonnie był stan techniczny gminnego przedszkola. Ekspertyza została dokonana w maju br. wynika z niej, że budynek jest w opłakanym stanie. Czy warunki panujące w przedszkolu są niebezpieczne? Dlaczego ekspertyza została przedstawiona tak późno?


13 stycznia 2017 r. do Urzędu Gminy Jabłonna wpłynęło pismo od Dyrektor Przedszkola Gminnego w Chotomowie pani Beaty Chudzik z prośbą o wykonanie ekspertyzy stanu technicznego budynku. Już wtedy stan techniczny przedszkola był bardzo zły. Ekspertyza wykazała, że budynek nadaje sie do rozbiórki.

Wszyscy wiedzieli

Na ostatniej Sesji Rady Gminy Jabłonna, naczelniczka wydziału inwestycji podkreśliła, że o złym stanie budynku wiedział każdy, ale nikt nie wiedział, że jest aż tak źle. Opieszałość Urzędu Gminy potępił również radny Mariusz Grzybek zarzucając Wójtowi ukrywanie ekspertyzy budynku przed Radą Gminy.

Koszmarne wnioski

Chcąc doprowadzić budynek do aktualnych standardów należałoby go gruntowanie przebudować, innymi słowy rozebrać, ponownie zaprojektować i zbudować. Część murowana budynku wymaga docieplenia ścian i fundamentów oraz dachu, izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, zwalczenia zagrzybienia, remont pokrycia oraz obróbek blacharskich i komina murowanego. Autorzy ekspertyzy nie zalecają wykonywania robót budowlanych a jedynie wyłączenie budynku z eksploatacji. Gdyby wyłączenie budynku nie odbyłoby się przed najbliższą zimą należy bezwzględnie odśnieżać dach przy każdym opadzie lub zastosować system automatycznego podgrzewania dachu. Z wyników przeprowadzonej w maju ekspertyzy wynika, że należy nie zwlekać z wyłączeniem budynku z eksploatacji oraz zabezpieczyć go przed wstępem osób postronnych.

Podjęte działania

Jak informuje Urząd Gminy Jabłonna w związku z alarmującymi wynikami ekspertyzy, od początku czerwca do końca września 2017 r. urząd podejmował intensywne działania zmierzające do znalezienia optymalnego sposobu rozwiązania zaistniałej sytuacji. Zaproponowano wybudowanie placówki kontenerowej na działce położonej przy ul. Piusa XI w Chotomowie. Jednakże tej lokalizacji przeciwstawiają się radni, którzy twierdzą, że za użyczenie terenu będzie trzeba dopłacić. Na etapie analiz, Urząd Gminy rozważał również inne potencjalne lokalizacje inwestycji. Wśród nich znalazły się: teren obecnego przedszkola przy ul. Żelichowskiego 27, działka przy ul. Kolejowej w Chotomowie, Działka przy ul. Pięknej w Chotomowie oraz Teren CEKS.

KT

Komentarze

1 komentarz

  1. wstyd dla władzy odpowiedz

    żenada, wyszukanie oferty na obiekt kontenerowy w gminie trwało tyle miesiecy / ja po trzech godzinach wertowania w inernecie otrzymałem trzy kompletne oferty z deklaracją przygotowania materiałów do przetargu. Rzecz druga bezradność urzędników wójta jet porazająca nie mówie juz o przygotowaniu zawodowym ale to rzecz wtórna. Widzę postęp bo znikneła wersja z działką przy ul Piusa zawilgocona i okresowo podmokła uffffff. Wartość eksperyzy potwierdzi lub zaprzeczy PINB, wydaje się że brak reakcji przez trzy lata i raban po kilku miesiącach od wykonanej ekspertyzy moze być tu nie przypadkowy ale póki co sza 😉 mam duża satysfakcje ze po wielu tczych gadkach jednym pismem w odpowiednim momencie pogonilem kota wójtowi jego urzedniko, no i samym radnym. Sam jestem ciekaw finału tej sprawy bo i WINB i GINB deklarowli wszelka pomoc w wyjasnieniu tej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *